AktüelManşet Üstü

Giresun’un Birbirinden Lezzetli Yöresel Yemekleri

Giresun’un Birbirinden Lezzetli Yöresel Yemekleri

Giresun, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve yöresel tatlarıyla oldukça öne çıkan bir şehirdir. Tarih içinde çeşitli kültürlerle etkileşime geçen Giresun, zengin bitki örtüsü ve harika doğasıyla mutfağını geliştirmeyi başarmıştır. Özellikle balık çeşitliliğiyle şehri ziyaret eden turistlerin dikkatini çeken bu güzide şehir, sebze yemeğinden tatlısına, çorbasından böreğine kadar birçok lezzetle de öne çıkar.

Peki, eğer bir gün Giresun’u ziyaret etme fırsatı bulursanız hangi tatlarını denemelisiniz? Giresun yöresi yemekleri diye düşündüğünüzde aklımızda hangi lezzetler canlanıyor? Sizin için araştırdık ve derledik: İşte Giresun’un en leziz yemekleri!

Giresun’un Birbirinden Lezzetli Yöresel Yemekleri

Karadeniz’in En Meşhur Lezzeti: Hamsi Böreği

Balık denilince aklımıza Karadeniz’in birçok ili gelebilir ama hamsi böreği denilince aklımıza tek bir il gelir; Giresun.

Tahmin edeceğiniz gibi içinde balık kullanılan bu börek, ilk başta oldukça ilginç gelebilir. Ama ön yargılı davranmaya gerek yok, zira hamsi böreğini denedikten sonra bu yerel lezzetin bağımlısı olacaksınız.

Hamsi böreğinin içinde yufka, hamsi, soğan ve isteğe göre dolmalık fıstık gibi malzemeler bulunuyor. Yapımı zahmetli olan bu böreğin fiyatı ise çok da pahalı değildir. Giresun’daki merkezi lokantalar ve bazı börekçilerde denk geleceğiniz hamsi böreğini, yolunuz düşerse mutlaka deneyin.

Giresun’un Birbirinden Lezzetli Yöresel Yemekleri

 

Kahvaltıların Vazgeçilmezi: Yağlaş

Giresun’un en meşhur lezzetlerinden biri olan yağlaş, yöre halkının genelde kahvaltılarda tükettiği bir yemektir. Sadece bu ilde değil, Türkiye’nin çeşitli yörelerinde denk gelebileceğiniz bu lezzeti tatmanın en doğru adresinin Giresun olduğunu söyleyebiliriz.

Yağlaş yemeğinin içindeki en önemli malzeme mısır unudur ama yemeğin malzemeleri isteğe göre değiştirilebilir. Mesela yağlaş yemeğini bir gün mısır unlu isterken başka bir gün de ısırgan otlu olanını tercih edebilirsiniz. Yanına alacağınız bir bardak sıcak çayla lezzetini ikiye katlayacağınız bu yöresel tadı, şehre yolunuz düşerse denemenizi tavsiye ederiz.

Giresun’un Birbirinden Lezzetli Yöresel Yemekleri

Tatlıdan Vazgeçemeyenlere: Samaksa

Bir sütlü tatlı çeşidi olan samaksa, Giresun’un en sevilen tatlarından biridir. Hafif ekşi olan bu tatlı, günün her saatinde tüketilebilir. Yöre halkı tarafından severek tüketilen bu lezzet, şehre gelen turistlerin de oldukça ilgisini çeker.

Fiyatı oldukça makul olan bu yöresel tatlıyı, Giresun’daki hemen hemen her lokanta ve tatlıcılarda bulabilirsiniz.

Giresun’un Birbirinden Lezzetli Yöresel Yemekleri

Vitamin Deposu: Isırgan Otu Yemeği

Sebze yemeği denilince yöre halkının favorisi olan ısırgan otu yemeği hem sağlıklı hem de lezzetli bir yöresel yemektir. Birçok şehirde ısırgan otunun çorbası veya salatası tercih edilirken Giresun ısırgan otu yemeğini tercih etmesiyle diğerlerinden ayrılır.  Oldukça doyurucu olan bu yerel lezzet, genelde öğle veya akşam öğünlerinde tercih edilir. Ayrıca ısırgan otu yemeği kış aylarının da vazgeçilmezidir.

Eğer Giresun’u ziyaret etme gibi bir olanağınız yoksa ama bu enfes yemeğin tadına mutlaka bakmak istiyorsanız tarifdefteri sayfasını ziyaret edebilir, Giresun’da meşhur olan bu lezzeti sofranıza getirebilirsiniz.

Bir şehri tanımanızın en iyi yolu o şehrin sokaklarını dolaşmakla birlikte kültürünü benimsemek   ve yöresel lezzetlerini tatmaktan geçer.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir