logo

reklam

GİRESUNLU ÖĞRENCİLERE ÇEK ZULMÜ

Giresun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nden 22 öğrenci ve öğretnen, Çek Cumhuriyeti'nde mülteci sanılarak bir ormanlık alanda polis tarafından saatlerce bekletilerek suçlu muamalesi yapıldı. Olaya Türkiye'deki yetkilileri ve konsolosluğun duyarsız kalması öğrenci velilerinin tepkisine neden oldu. 

Alınan bilgiye göre; Lise, Erasmus öğrenci değişim hareketi kapsamında Çek Cumhuriyetine gezi düzenledi. Ülkenin Ostrava kentinde bulunan fabrikaları, müzeleri, tarihi mekanları gezen öğrenciler, incelemelerde bulundukları çöp fabrikasını gezdikten sonra bölgedeki bisiklet yolunu kullanarak tramvaya gitmek istedi.

Öğrencilerden sorumlu öğretmen Zufer Kiraz, yaptığı açıkalamada, bu sırada şikayet üzerine gelen polsiin davranışını eleştirdi. Kiraz,, “Bisiklet yolundan geçtiğimiz sırada polisler geldi. Kimliklerimizi ve Ostrava kentinde kaldığımız sürece kullanabilmemiz için verilen geçici kimliklerimizi de gösterdik ama kabul etmediler. Pasaportlarımızı göstermemizi istediler. Öğrencilerimizin bazılarının pasaportları yanındaydı bazılarının ki yoktu. Yanımızda olan pasaportları alıp vermediler” dedi. Polisin pasaportları yanında olmayan öğrencilerin de kaldıkları otelden pasaportlarını almasına da izin vermediğini ifade eden Kiraz, “Yaklaşık 3 saat boyunca soğuk havaya rağmen ormanlık alanda bekletildik. Bu sırada Ostrava kentinde projede birlikte çalıştığımız Martın Pokorny’e ulaştık ve yanımıza geldi. Onun da desteği sayesinde pasaportları kaldığımız otelden almamıza izin verdiler. Pokorny de gelirken bazı gazetecilere haber vermiş. Polisler de pasaportlarımızı kontrol etti ve gitmemize izin verdiler” ifadelerini kullandı. Zufer Kiraz kendilerini şikayet eden kişinin, öğrencilerin konuştuğu dili anlamadığı için mülteci sandığını sözlerine ekleyerek, Çek halkının da yaşanan son olaylar nedeniyle hassas olduğunu sözlerine ekledi.

Halen gezilerine devam eden öğrencilerin, 21 Kasım’da Türkiye’ye dönecekleri öğrenildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?