GiresunManşet Üstü

GİRESUN’DAN ERMENİ YALANLARINA TEPKİ

24 Nisan 1915 Sözde Ermeni Soykırımı iddialarına,  Giresun Üniversitesi Tarih Topluluğu tarafından yapılan basın açıklamasıyla tepki gösterildi. 

Elerinde, "Sözde değil özde soykırım 1992 Hocalı, Biz mi kestik, Van'da, Erzurum'da Türk halkını, Asıl siz soykırımcısınız" pankartlarıyla Gazi Caddesi'nde yürüyen topluluk üyeleri, Atatürk meydanında biraraya geldiler.

DSC_5955

Burada basın açıklamasını okuyan Giresun Üniversitesi Tarih Topluluğu Başkanı Yaşar Ağkuş, 24 Nisan 195 tarihinin sözde Ermeni soykırımının değil, kendi halkına dahi silah doğrultan Ermeni komitelerinin kapatıldığı gün olduğunu söyledi.

DSC_5956


Ağkuş "1914'te Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savaşı'na girmesiyle ülke içinde yaşanan boşluktan faydalanarak Ermeni komitacılar isyan sahalarını genişletmişlerdir. 24 Nisan'dan önce Anadolu'da 23 ayrı yerde isyan çıkmış pek çok masum insan eli kanlı çeteler tarafından katledilmiştir. Katledilenler yalnızca Müslümanlar ya da Türkler değildir. Gözleri dönen Ermeni katiller kendi insanlarına da silah doğrulmuşlardır. Savaş halinde bulunması nedeniyle cephe gerisini kontrol altında tutmak isteyen Osmanlı Devleti tarafından 24 Nisan 1915'te Ermeni komiteleri kapatılarak yöneticilerden 235 kişi devlet aleyhinde faaliyette bulunak suçundan tutuklanmıştır.İşte bu 24 Nisan 195'te komitelerin kapatıldığı ve 235 kişinin tutuklandığı tarih bilinçli olarak sözde soykırım günü olarak anılmakta ve Türk milleti asla var olmamış bir katliamın baş aktörü olarak gösterilmeye çalışılmaktadır.Oysaki bu tarih Osmanlı Devleti'nin kendi iç barışını sağlamak için güvenlik önlemlerinden öteye geçmemektedir" dedi.

DSC_5971
Yapılan basın açıklamasının ardından 10 dakika boyunca sessiz kitap okuma eylemiyle sözde soykırımı kınama eylemi sona erdi.

DSC_5962

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir