GiresunManşet Üstü

BİR GİRESUN KLASİĞİ DAHA: DERELER TIKANIYOR

Giresun’da önceki gün 4 saat boyunca aralıksız yağan sağanak yağmur, şehir merkezinde su baskınları yaşanmasına neden oldu. Meteroloji Cuma günü saat 12 ‘den, Cumartesi saat 12 ‘ye kadar  24 saatte ise metrekareye 91.2 kg  yağmursuyu düştüğü  nü açıkladı.

 

611gty0hw1j2oyg6ree3uz

BURASI ESKİ SSK ARAZİSİ…

Su baskınları 3 derenin tıkanması sonucu oluşan sular Teyyaredüzü Mahallesi, Anadolu Lisesi kavşağı, Çıtlakkale ile Sanayi Sitesi arasındaki bölgede yaşandı. Karayolunda da ulaşım zaman zaman durma noktasına geldi.Su baskınları otogar, Sigorta ve eski SSK Hastanesi civarında etkili oldu.

Giresun Belediyesi İtfaiye, Su – Kanal ve Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri  Cuma günü saat 16’dan itibaren sabaha kadar ve gün boyu su baskınından etkilenen bölgelerde çalışmalar yaptı. Belediye Başkan Vekili Ahmet Yusufağaolu, Başkan Yardımcısı Murat Ersoy ve ilgili birim müdürleri çalışmaları bizzat koordine ettiler.

Belediye yetkilileri Verandere, Alınca Deresi ve Jandarma Bölge Komutanlığı’ın altından geçen derelerin tıkanması sonucunda , biriken suyun patlayarak, su baskını oluşturduğunu, gelen suyun karayolunu aşıp denize ulaşamamasının taşkının büyümesine neden olduğunu ifade ettiler.  Su baskınından otogar, otogar içindeki araçlar, Tarım İl Müdürlüğü binaları,Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi,  Yurt Kur Kız Yurdu,SGK Binası,  Teyyaredüzü Samanyolu Caddesi, Çotanak ve Fındık Sokak, Çıtlakkale Çizmeci Sokak üzerinde bulunan eksi katlardaki ev ve işyerleri etkilendi. Belediye, 8 motopomp, 3 vidanjör, 2 yıkama aracı, 8 işmakinası ve 10 kamyonla su baskınına müdahale etti.1i3z0i5703qa9jt8g3lqd1

Belediye yetkilileri, küçük dereciklerin ve derelerin atılan büyük çöplerden dolayı tıkandığını, suyun baraj oluşturduğunu,  patlayan suyun denize ulaşamaması ve kısa sürede oldukça fazla şiddetli yağan  yağmurun arzu edilmeyen  su baskına neden olduğunu, ekiplerin su baskını sonucu oluşan olumsuzlukları ortadan kaldırmak için 24 saat görev yaptıklarını açıkladılar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir