Giresun

GİRESUN’DAKİ CAMİYE AMASYALI ALİM ADI

TEYYERADÜZÜ'NE YAPILACAK OLAN CAMİNİN TEMELİ ATILDIA

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin bugün temelini attığı Seyyid Mevlana Sadreddin Efendi Cami Mimarı ile inşaatın belirtilen sürede bitirilmesi için iddiaya girdi.

Giresun Teyyaredüzü mahallesinde Seyyid Mevlana Sadreddin Efendi Camii’nin temel atma töreni gerçekleşti. Törene Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkanı Kerim Aksu, İl Müftü Yardımcısı Hacı Kahraman ve mahalle halkı katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Kerim Aksu ,”Belediye olarak her zaman, her konuda olduğu gibi camilerimizle ilgilide yardımlarımız devam edecek. Bu camimizin en kısa sürede tamamlanması için belediye olarak elimizden geleni yapacağız” dedi.

Törende konuşan Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, ”Bugün geleceğe, gelecek kuşağa bir mektup gönderiyoruz. Ne zaman açarlar? ne zaman okurlar? bilemiyoruz. Kıyamete kadar bu caminin devam etmesi dileği ile yazmış olduğumuz bu mektubu biraz sonra bu beton harcının içerisinde geleceğe göndereceğiz. Bu Allah'ın evini hep beraber inşa edip bir an önce hizmete kavuşturmanın dileği ile bugün bu temeli atıyoruz. Bu camiler mükemmel şekilde yapılır ama mükemmel bir şekilde yapılsa da içi insanla dolu olmadıktan sonra o beton yığını bir mana ifade etmez. Cami ancak güzel insanlarla şeref bulur” dedi.

“CAMİYİ ALTI AYDA BİTİR SANA CUMHURİYET ALTINI TAKACAĞIM”

"Ben caminin yapımının 2 yılda bitsin yeter diyordum" diyen Vali Şahin, ”Ama mimarımız 6 ay diyor. Demek öyle diyorsun. Bir 6 altı ayda ben ilave ediyorum. Yok altı ayda olmaz. Bak 37 senedir bu işi yapıyoruz ama sen 6 ayda bu işi yap. Ben inşallah burada olacağım. Açılışında sana bir cumhuriyet altını takacağım sende bir gelin gibi o altını saklayacaksın. Altı ayda ben verdim bir yıl içinde bitirmeyi taahhüt ediyor. Bende çok teşekkür ediyorum kendisine” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Şahin, Başkan Aksu ve beraberindekiler Seyyid Mevlana Sadreddin Efendi Camii’nin temelini attılar. Temel atma töreninin ardından dua okunarak etli pilav ikramı yapıldı ve ilahi grubu bir dinleti sunarak tören sona erdi.

 

MEVLANA SEYYİD İBRAHİM   KİMDİR? 

On beş ve on altıncı asırlarda Anadolu'da yetişen İslâm âlimlerinden ve evliyânın büyüklerinden. İsmi, Mevlânâ Seyyid İbrâhim bin Muhammed bin Hüseyin bin Ali el-Horasânî olup, Mevlânâ Seyyid İbrâhim adı ile tanınır. Ayrıca Emîr Efendi diye de bilinir. Babası Horasan diyârının ileri gelenlerinden Sadrüddîn Muhammed isminde bir zât olup, Anadolu'ya gelerek, Amasya yakınında bulunan Yenice ismindeki köyde yerleşmişti. O köyde bulunan büyük bir zâviyede talebe okuturdu. İbrâhim Efendi bu köyde dünyâya geldi.Doğum târihi bilinmemektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir