Giresun

GİRESUN’DA SİMÜLATÖR İLGİSİ

Giresun Emniyet Müdürlüğü tarafından “Emniyet Kemeri Hayata Bağlar” konulu sosyal sorumluluk projesi kapsamında Atatürk Meydanında emniyet kemeri simülatör gösterimi yapıldı. 

Sürücü ve yolcuların seyir halinde iken araçlarında emniyet kemeri kullanmamaları durumunda oluşacak etkileri, emniyet kemeri simülatör aracı ile uygulamalı olarak gösterildi. 

 DSC_5715

Ardından  alkol gözlüğü ile 120 promil alkol alan kişilerde  alkolün neden olduğu yavaş reaksiyon gösterme, görüşsel bulanıklık, derinlik ve uzaklık algısındaki güçlük, çift görme, el-ayak koordinasyonunun bozulması, karar vermede güçlük gibi sorunları uygulamalı olarak gözler önüne serildi.

2014-397-2

Simülatör gösteriminde bir konuşma yapan İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, “Sürücü ve yolcuların takmak zorunda olduğu emniyet kemeri her ne kadar kazanın oluşumuna doğrudan etki yapmıyorsa da araç hızı ve kaza özelliklerine göre  yaralanmalı trafik kazalarında %40, ölümlü trafik kazalarında ise %50 azalma sağladığı, bu nedenle emniyet kemeri kullanımını arttırmak amacıyla simülatör aracımız uygulamalı gösterime sunuldu. Unutulmamalıdır ki Emniyet Kemeri  Hayat Kurtarır. Alkol algıları köreltir, trafiği kirletir.” şeklinde konuştu.

Gösteriyi ilgiyle izlyen Vali Hasan Karahan, tüm vatandaşları trafik kurallarına uymaya ve can güvenliği için önem arz eden emniyet kemerini takmaya çağırdı.

SARHOŞ GÖZÜYLE GÖSTEREN GÖZLÜK…

bw

Simülatör gösterimine Vali Karahan’ın yanı sıra, Belediye Başkan Vekili Orhan Kurt, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Muhammet Angın İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil Topatan, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Davut Tozlu, bazı emniyet amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Gün boyu sergilenen araçlara vatandaşlarda ilgi gösterdi.Özellikle sarhoş gözüyle çevreyi gösteren gözlük ilgi gördü. Polislerin taktığı gözlükle kapı kildi açmaya çalışan kaleye şut atan vatandaşlara bu yolla içkili araç kullandıklarındaa sonucun ne olacağı anlatılmış oldu. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir