Aktüel

GİRESUN’DA NEVRUZ KUTLAMALARI ÜNİVERSİTEDE…

Türk coğrafyasında yaşayanların Bahar Bayramı Nevruz, yarın kutlanıyor. Giresun'da kutlamalar Giresun Üniversitesi'nde yapılacak. Saat 13.00'da Güre Yerleşkesi Etkinlik Alanı'ndaki  Nevruz Kutlamaları'nda Nevruz gelenekleri canlandırılacak.Törenlere il protokolü, üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katılacak.

REKTÖR ATTAR'DAN NEVRUZ MESAJI

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Nevruz nedeniyle yaptığı açıklamada şunları söyledi: Nevruz, Türk Toplum hayatında, yüzyıllardır uygulana gelenek. Baharı, uyanışı, yeni yılı simgeleyen; karşılıklı olarak, bir arada ve birlikte yaşayan insanlar arasındaki sevgi ve saygı ilişkisini ifade eden ve bir arada yaşama iradesini besleyen, mutlu bir olayın, bir başlangıcın, bir bayramın adıdır.

Nevruz, birlik ve beraberliği, bolluğu, bereketi, huzuru, barışı, sevgiyi hep birlikte içeren kutlu bir günün adıdır.

Nevruz, insanımızın yüzyıllardır tabiatla iç içe olarak gelmiş örf ve adetlerinin, inanışlarının bugüne yansımış, sahip çıkılması ve evrenselleştirilmesi gereken, doğa ve insan sevgisinin adıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Giresun Üniversitesi olarak, tabiat ile iç içe, kucak kucağa yaşayan, toprağı "ana" olarak vasıflandıran yaşam geleneğimizde baharın gelişini, yeni günü müjdeleyen "Nevruz”u kutluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir