logo

reklam

GİRESUN’DA MÜLTECİ ÇOCUKLARI İNTİHAR EĞİLİMİNDE…

İlimizde çocuk koruma alanında kurumlar arası koordinasyon ve işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla yapılan Çocuk Koruma İl Koordinasyon Kurulunun 2015 yılı son toplantısında, Suriye’li mülteci çocukların durumu görüşüldü.  

Toplantıda, bu çocuklardan 18 yaş altındakilerde görülen intihar olayları üzerinde de duruldu.Bu çocukların intihara teşebbüs vak’alarında azalma olduğu belirtilerek geçmiş yıllarda Aile Danışma Merkezi(Mülga) tarafından yapılan önleyici çalışmaların Çocuk Şube Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak Sosyal Hizmet Merkezi tarafından yapılmasına karar verilldi. 

Verilen bilgiler göre Giresun’da Göç İdaresi İl Müdürlüğü kayıtlarına göre 178  mülteci çocuk var ve bunların çoğu Irak ve Afganistan kökenli.

Çocukların tamamı genel sağlık sigortası kapsamında ve sağlık hizmetlerinden yararlanıyorlar. Ayrıca ikametgah adresine yakın okullarda  sınıflara dağıtılarak eğitim veriliyor.  

Toplantıya Vali Yardımcısı Recep UZAL başkanlığında Cumhuriyet Savcısı Bülent Göktopal, Baro temsilcisi Av. Özge Üstün, İl Jandarma Komutanlığı Asb. Canset Bulut, Emniyet Müdürlüğü Temsilcisi Sema Yılmaztürkkuş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Tosun ve diğer ilgililer katıldı.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?