logo

reklam

GİRESUN’DA “MEDYADA TEKELLEŞME”TARTIŞMASI…

Giresun Gazeteciler Derneği ile İsveç Sınır Tanımayan Gazeteciler Derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü “Türk Medyasında Haber Takibi” konulu AB projesi “Medyada Tekelleşme” konulu konferansla sona erdi. Konferansa, Sınır Tanımayan Gazeteciler Derneği) Reportrarü Utan Granser’den Urban Löflqvist ve Thomas Bardenstam de katıldı. 

 

 

2015-992-7

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Konferans Salonunda bugün yapılan konferansın açılış konuşmasını GGD Başkanı Bekir Bayram yaptı. Proje hakkında bilgiler veren Bayram, 1 yılı aşkın bir süredir yürüttükleri projenin bugün kapanışını gerçekleştireceklerini belirterek  “Proje kapsamında  100’e yakın makale yazıldı. Bu makaleleri dili İngilizce olan bir kitapta bir araya getirerek gelecek nesillerin hizmetine sunacağız” dedi.

VALİDEN TEKELLEŞMEYE BAKIŞ:PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAR
Giresun Valisi Hasan Karahan ise tutuklu gazeteciler konusundaki eleştirilere cevap vermeyi tercih ederek, “her meslekte tutuklama olur. Suç işleyen Valiler, milletvekilleri de tutuklanır”diye konuştu.  Giresun’da güçlü bir basın olduğunu belirten Vali, tekelleşme konusunu da şu ilginç sözlerle değerlendirdi:“Dünyada basınla ilgili sıkıntılar vardır. Bizim basınımızın da sıkıntıları vardır. Özellikle sermaye konusunda… Ama Nasrettin Hoca’nın dediği gibi,  parayı veren düdüğü çalıyor. Eskiden de böyleydi. Şimdi de böyle.”
AKP İstanbul Milletvekili Hasan Turan da “ Gazetecilik misyon gereği sınır tanımayan bir meslektir. Habercilik güzel, ya da kötü ilginç olayları yorum katmadan sunmaktır. Uluslararası ayağı olan bu toplantıyla Giresun’un kabuğunu kırdığını, dünyaya açılan bir kapıya ev sahipliği yaptığını görmekten dolayı son derece mutluyum” diye konuştu.
Toplantının hayırlı olmasını dileyen Giresun Belediye Başkan Vekili Mustafa Sarıaydemir, panelde bir konuşma yaptı.

BEKTAŞOĞLU: AKP GÜCÜNÜ DİKTATÖRLEŞME İÇİN KULLANACAK…

Ankara’da bulunan CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun yolladığı kutlama mesajı da okundu. Bektaşoğlu mesajında, Türkiye’de 13 yıldır siyasi iktidar eliyle basına yönelik anti demokratik uygulamalar olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:” Ülkemizi ve basını daha da kötü günler beklemektedir.

Öyle görülüyor ki AKP Tek başına iktidar olma gücünü demokratikleşme için değil, diktatörleşme için kullanacaktır.

Bunu yaşayarak görüyoruz.

Televizyonlar kapatılmakta, gazeteciler işten çıkarılarak mesleksizleştirilmekte, gazeteci kalmaya çalışanlar da uyduruk gerekçelerle içeri atılmaktadır.  
Bunun en sonuncusunun mağduru Giresunlu hemşerimiz Erdem Gül ve Cumhuriyet Gazeteci Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’dır.

Onların derhal serbest bırakılmasını diliyor ve istiyorum”
Konuşmaların ardından İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semra Atılgan’ın başkanlığında, Hürriyet Gazetesi eski Brüksel Temsilcisi Zeynel Lüle, TV program yapımcısı ve spor yazarı Haldun Dolmaç, İhlas Haber Ajansı Genel Müdür Yardımcısı İsmail Ballı ile Birgün Gazetesi yazarı Mustafa Kemal Erdemol’un konuşmacı olarak katıldığı konferans gerçekleştirildi.  12348344_10153741955603879_1282052280_n

            VALİ'YE ERDENOL CEVAP VERDİ:"GAZETECİLER HABER YAPTIĞI İÇİN TUTUKLANDI"

Erdonol konuşmasında “Vali Karahan ve Milletvekili Turan’ın Türkiye’de basın özgürlüğü var. Gazeteciler suçlu olduğu için tutuklanıyor şeklindeki sözlerine katılmıyorum. Valiler suç işler tutuklanmaz, milletvekillerinin dokunulmazlığı vardır tutuklanmaz ama gazeteciler tutuklanır. Can Dündar ve Erdem Gül suçlu olduğu için değil, haber yaptıkları için tutuklanmıştır” dedi.

12341564_1441382255886966_3646168452430006778_n

Konferansa, TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, GESOB Başkanı Ali Kara, Giresun basın kuruluşlarının temsilcileri, gazeteciler,STK ve siyasi parti temsilcileri,  Tirebolu İletişim Fakültesi öğrencileri, Basın İlan Kurumu (BİK) Ordu Şube Müdürü Çetin Oranlı ile Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı Erdoğan Erişen de katıldı.

Programın sonunda konuşmacılara plaket sunuldu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?