GenelGiresun

GİRESUN’DA KAÇ KİŞİ İŞ BEKLİYOR?

Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven başkanlığında yapılan Giresun İli İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) toplantısında dört binin üzerinde vatandaşa istihdam, 13 bin kişiye kısa çalışma ödeneği desteği sağlandığı belirtildi.
Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, İlimizdeki istihdamı geliştirmek için her kurumun kendi faaliyet alanında istihdama yönelik farkındalık yaratacak projeler üretmesine ihtiyaç olduğunu, özellikle kurula üye olan kurumların buna öncülük yapmaları için bu alanda çalışma başlatmalarını istedi. İstihdam ile ilgili hazırlanacak olan her projeye Kurul olarak destek vereceklerini kaydeden Tanrıseven, “Amacımız daha fazla vatandaşımızı iş sahibi yapmak” dedi.

İŞ KUR MÜDÜRÜ KAÇ KİŞİNİN İŞ BEKLEDİĞİNİ AÇIKLAMADI 

Toplantının devamında, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı tarafından İİMEK toplantısına katılanlara Kurumun Ocak-Eylül 2020 döneminde yaptığı çalışmalar konusunda bilgi verildi. Ancak Valilikten toplantıyla ilgili yapılan açıklamada kuruma yapılan toplam iş başvurusu ve halen iş bekleyenlerin sayısına yer verilmedi. 

2 BİN 290 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ

Ocak-Eylül döneminde İş Kur’a kuruma kayıt yaptıran vatandaşlardan, özel sektöre 2 Bin 290 kişinin işe yerleştirildi. Bu süre zarfında 13 engelli vatandaşın istihdamı sağlandı.
Yıl içinde kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde 36 Toplum Yararına Program (TYP) düzenlenirken, programlardan 875 kadın ve 862 erkek olmak üzere toplam Bin 737 işsiz yararlandı. Özel sektör ve TYP toplamında 4 bin 27 kişi işe yerleştirildi.

Müdür Mustafa Sarı, kuruma işsizlik ödeneğinden yararlanmak üzere başvuruda bulunan 7 Bin 329 kişiye işsizlik ödeneği bağlandığını, 2 Bin 397 işyerinde çalışan toplam 12 Bin 908 işçinin, kısa çalışma ödeneği desteğinden yararlandırıldığını söyledi. Salgın nedeniyle ücretsiz izne ayrılan 7 Bin 361 işçiye nakdi ücret desteği ödemesi yapıldı.
Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven Başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Osman Öden, Özel İdare Genel Sekreter V. Selçuk Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Hacı Bekir Tuncer, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı, İl Ticaret Müdürü Ali Yıldırım, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Bşk. Yrd. H. Salih Sarıgöl, İl Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkan Vekili Namık Kemal Altunbaş, Giresun Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aytaç Güder ve diğer yetkililer katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir