GiresunUlusal

GİRESUN’DA GRİ KATEGORİDEKİ O PKK’LI TERÖRİST DE YAKALANDI

Espiye ilçesi kırsalında 17 Mayıs günü teslim olan PKK’lı terörist Behrüz Düdükkanlı’nın ardından yoğunlaşan arama ve operasyon faaliyetleri sonunda ‘Aras Aslan’ kod adlı Aras Faraşin de  güvenlik güçlerine teslim oldu.

Giresun J. Bölge Komutanlığı koordinesinde, Giresun İl J. Komutanlığı ve Jandarma Özel Harekat (JÖH) ekiplerince yaklaşık Bin 700 komando ile 5 ilde süren operasyonlar neticesinde ve “Kawa” Kod Adlı Behrüz Düdükkanlı’nın ifadesi doğrultusunda PKK’lı Faraşin’in takibine başlandı. Güce ilçesinde bulunan Bancukçukur Köyü kırsalındaki Hidroelektrik Santraline (HES) gelen bir şüphelinin olduğu ihbarı üzerine bölgeye operasyon başlattı. Şantiyede teslim alınan teröristin ilk ifadesinde aç olduğu için yemek aradığını onun için HES şantiyesinin civarına kadar indiğini söylediği öğrenildi.

Operasyonlar kapsamında, geçen hafta  Espiye ilçesi  Seydi köyü yaylasında “Kawa” kod adlı Behrüz Düdükkanlı (29) teslim olmuştu. İlk sorgusunda, kışı ormanlık arazide geçirdiğini, örgüt tarafından yalnız bırakıldığını ifade eden PKK’lı Düdükkanlı, hasta olduğunu, zor arazi şartlarına dayanamadığı ve örgütten de kendilerine lojistik destek gelmeyince teslim olma kararını aldığını söylediği öğrenilmişti.

Her iki teröristin Trabzon’un Maçka ilçesinde yaklaşık 2 yıl önce Eren Bülbül ve Astsubay Başçavuş Ferhat Gedik’in şehit edilmesi olayları dahil 5 yıldır bölgede toplam 12 sivil ve güvenlik görevlisinin şehit edildiği tüm silahlı eylemlerde yer aldığı belirlendi.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir