Giresun

GİRESUN’DA GASTROENTEROLOJİ UZMANI NEDEN YOK?

Giresun İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Hasan H. Arslantürk tarafından bir basın açıklaması yapılarak, Giresun Üniversitesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili bilgiler verildi. Hastanede halen 165 uzman hekim, 15 pratisyen hekim ve toplam 1.030 sağlık çalışanla günde ortalama 4 bin, 4.500 hastaya hizmet verildiği belirtilen açıklamada, Gastroenteroloji ünitesi hakkındaki şikayetler değerlendirildi. 

"GASTROENTEROLOJİ UZMANININ TAYİNİ ÇIKTI, ÜNİVERSİTENİN ALIMI SONUÇLANMADI"
Açıklamada, Gastroenteroloji uzmanlığı kadrolarının ilin nüfus yoğunluğu sayısına göre belirlendiği için hastanede 1 uzman bulunduğu vurgulanarak “Hastanemizde gastroenteroloji uzmanı olmaması geçici bir durumdur. Ayrıca afiliye olduğumuz Giresun Üniversitesi de gastroenteroloji branşında akademik personel alımı yoluna gitmiştir, ancak henüz sonuçlanmamıştır” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada şu bilgiler verildi:” Gastroentoroloji branşı üst ihtisas olması sebebiyle tüm Türkiye’de merkezi randevu sistemi ile randevu (MHRS) verilmemektedir. Bu durum İlimize özgü bir durum değildir. Tüm Türkiye'de sistem bu şekilde işlemektedir.
 Gastroenteroloji uzmanımız daha önce tek odada işlemini yaparken; oluşturulan yeni ve modern alan ile hastaların hazırlanma, işlemin gerçekleştirilmesi, hastaların dinlenmesi için bay ve bayan odası oluşturulmuştur. Aletlerin yıkanması ve dezenfeksiyonu, doktor muayene odası ve çalışan personeller için ayrı alanlar oluşturulmuştur. Kısacası Gastroenteroloji ünitesinde olması gereken alanlar yapılmış ve halen hizmet vermektedir. Gastroenteroloji uzmanımız başlayıncaya kadar hastalarımızın mağdur olmamaları adına bu alanda endoskopik işlemleri Genel Cerrahi uzmanlarımız yapmaya devam edeceklerdir”.
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir