GiresunManşet Üstü

GİRESUN’DA AYILARI ELEKTRİK ÇARPACAK!..

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce arı kovanlarının yabani hayvanlardan korunması için “Elektro Şoklu Çit Sistemi” dağıtıldı. 

İlimizde bal arısı kolonilerinin ayı ve diğer yabani hayvan saldırılarından korunması amacıyla sayın Valimiz Hasan Karahan’ın talimatıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce uygulamaya konulan ve giderinin yüzde 50’si İl Özel İdaresi kaynaklarından ve yüzde 50’si de yetiştiriciler tarafından karşılanan proje kapsamın da ; Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği üyesi olan 15 arıcımıza, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü elemanları tarafından uygulamalı kullanım bilgisi verildikten sonra  “Elektro Şoklu Çit Sistemi” dağıtıldı.2014-222-2

Güneş enerjisi ile çalışan elektro şoklu çit, hayvanların kısa fakat güvenli bir elektrik şoku ile kontrolüne imkan veren bir sistemdir. Bu elektrik şoku hayvanın hafızasında kalıcı olmakta ve daha sonra çite yaklaşmamaktadır.

 

Bir yorum

  1. Bu sistemde sadece ayılar çarpılmaz.İnsanlarda çarpılabilir.Özellikle çocuklar ve geceleri diğer insanlar tehlikeye maruz kalabilir.Bence çok büyük bir sorumluluk yükler bu sitemi kuranlara.Ayının çarpıldığı yerde çocuklar daha büyük bir tehlikeye maruz kalır.İstediğniz kadar ölüm tehlikeri levhası koyun çitlere , çocuklar okuma yazma bilmezki.!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir