logo

reklam
11 Kasım 2016

GİRESUN’DA ATATÜRK’ÜN NAAŞININ ANITKABİR’E DEFİN TÖRENİ CANLANDIRILDI

Giresun Belediyesi 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinliğini farklı bir programla kutladı. Etkinlikler kapsamında, Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’e defni öncesinde Etnografya Müzesi’ndeki bulunma anının fotoğrafı canlandırıldı. Bunun için Atatürk meydanına Atatürk’ün naaşının da temsili olarak bulunduğu katafalk maketiyle birlikte canlandırma yapıldı.

101116-ataturku-anma-etkinligi-120

 Büyük bir Türk bayrağı önünde yer alan Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk bayrağına sarılmış ve çiçeklerle çevrelenmiş tabutu, iki yanında nöbet tutan askerler ve büyük bir ekrana yansıtılan görüntülerle oluşturulan  canlandırma etkinliği, izleyenlere o günlerin acısını bir kez daha yaşattı. 

Başkan Kerim Aksu, törende yaptığı konuşmada, “Bugün hepimizin Atamızı Anıtkabir’de anma imkânı yok. Giresun Belediyesi olarak bu düzenleme ile Atamızı Giresun Meydan’ında kendi meydanında Atatürk Meydan’ında analım istedik” dedi.

Aksu “O dünyanın gerçek lideriydi, o savaştığı ülkelerden bile takdir alan, aslında on yıllarca savaşan ama barışa ışık tutan, barış isteyen bir barış savaşçısıydı. Yurtta Sulh Dünyada Sulh anlayışıyla barışı destekleyen bir barış adamıydı. Kendisini minnetle anıyoruz” dedi.

Atatürk Meydanı’nda yapılan ve Atatürk’ün naaşının canlandırıldığı platforma vatandaşlar tarafından karanfiller bırakıldı.

Törene, Aksu’nun yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri , önceki dönem milletvekilleri, CHP İl ve İlçe başkanları, kadın ve gençlik kolları üyeleri , sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Giresun Belediyesi 10 Kasım Atatürk’ü anma programı çerçevesinde ayrıca, Hacı Miktat Camiinde Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler için mevlit okutup, ikramda bulundu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?