Giresun

GİRESUN’DA ARTAN VİRÜS VAKALARI İÇİN YENİ YASAKLAR

KÖY VE YAYLALARA ÇIKMAK YASAK

Giresun’da, Trabzon, Rize ve Ordu ilinden sonra, 100 bin nüfusa düşen vaka sayısının 184,34 rakamına çıkması ve vaka sayısı en yüksek seyreden 4’üncü il olması üzerine önlemler ve denetimler sıkılaştırılıyor. 

Giresun Valisi Enver Ünlü başkanlığında toplanan Giresun İli Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Korona virüsle mücadele kapsamında önemli ilave kararlar aldı. Bunlardan birisi de Giresun merkez Gazi Caddesi kuzey ve güney giriş noktalarında bariyerle kontrol noktası oluşturulması ve HES kodu sorgulaması yapılması…

Valilikten yapılan açıklamada, belirtilen kararlar şöyle:

-Köy ve mahalle muhtarları düğün, nişan, kına, mevlit, taziye gibi toplu olarak bir arada bulunulmasına neden olacak etkinliklerin yapılmasını kontrol altına alacak. 

-Ev içi bulaşın önüne geçilmesi amacıyla ziyaret, gün gibi sosyal faaliyetlere izin verilmeyecek.

-Denetim Ekipleri tarafından yapılan denetimlerin artırılacak, uygunsuzluk durumunda ise gerekli cezai müeyyideler esneklik gösterilmeden uygulanacak.

-Daha önce alınan Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararlarına istinaden cenaze törenlerinin belirlenen kurallara uygun yapılması için azami derecede dikkat edilecek.

-Belediyeler tarafından yapılan cenaze anonsları yapılmayacak, bunun yerine pandemi konusunda bilinçlendirme anonslarının yapılacak. Afişler asılacak.

-Çiftçi Kayıt Belgesi olan vatandaşların hayvancılıkla uğraşanları hariç olmak üzere; 20 -28 Şubat hafta sonlarında yoğun kar yağışı olduğu için yapılacak tarımsal bir faaliyet bulunmadığından” çiftçilik faaliyeti için köy veya yaylalara çıkmasına izin verilmeyecek.

-Kolluk kuvvetleri tarafından ikametlerinden çıkan vatandaşların muafiyet nedenine dair zaman ve güzergâh ile sınırlı kalıp kalmadıkları kontrol edilerek muafiyet durumunu suiistimal edenlere gerekli cezai müeyyide uygulanacak. 

-Apartman yöneticileri vasıtasıyla apartman, site gibi yerlerin ortak kullanım alanlarının toplu bir şekilde kullanılması engellenecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir