Giresun

GİRESUN’DA 1601 ANADOLU MANDASI VAR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “ Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi ” kapsamında; İlimizin de içinde bulunduğu 16 ilde manda yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, et ve süt üretiminin artırılması amacıyla başlatılan “Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı Projesi” başarıyla devam ediyor. 

Proje yürütme kurulunda;  Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM),  İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Giresun Manda Yetiştiricileri  Birliği ve  19 Mayıs Üniversitesi  Veteriner Fakültesince görevlendirilen bir öğretim üyesi yeralıyor. Projeyle mandaların ıslah yoluyla süt ve et veriminin artırılması,yerli manda varlığımızın ve yetiştiriciliğinin yeniden canlandırılması ve hızlı azalışının önlenmesi üstün damızlık manda boğası yetiştirilmesi,mandacılıktan elde edilen gelirin artırılarak sürdürülebilir manda yetiştiriciliğinin sağlanması amaçlanıyor. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Giresun'da halen 574 işletmede toplam bin 601 baş Anadolu mandasının ıslah edildiği belirtildi. 

Açıklamada, ""Yetiştiricilerimize  2014  yılı için manda başına 700 lira ve damızlığa ayrılan manda başına 100 lira olmak üzere toplam 1 milyon 28 bin 300 lira destek verilmiştir. Bir önceki yıla göre projeye dahil edilen işletme ve hayvan sayısında artış kaydedilmiştir. Islah projesi dışında kalan mandalar için de ilgili tebliğ çerçevesinde anaç manda başına 400 lira olmak üzere ayrı bir destek verilmektedir"denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir