logo

reklam
06 Mart 2018

GİRESUN’A KANSER HASTANESİ İSTEĞİ

Giresun İl Genel Meclisi Mart ayı toplantısında, gündem dışı konuşan CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz Giresun’da 2013 yılından bugüne 5 bin kişiye kanser tanısı konulduğuna dikkat çekerek Kanser İhtisas Hastanesi kurulması gerektiğini vurguladı.

 Yılmaz, şunları söyledi: “Türkiye’de her yıl 165 bin kişiye günde 450 kişiye kanser tanısı konulmaktadır. Giresun’da ise 2013 yılından bugüne 5 bin civarında hastaya kanser tanısı konulmuştur

Özellikle 1986 yılındaki Çernobil nükleer santrali patlamasından sonra 20-30 yılda Giresun ve Doğu Karadeniz illerinde kanser giderek etkisini artırmıştır. Giresun uzun yıllardır bu çok önemli hastalığın teşhis ve tedavisinde hep komşu illerin hastanelerine mahkum olmuştur. Bir onkoloji doktoru dahi yeni gelmiştir. Göreve henüz yeni başlayan bu doktorun hasta sayısı şimdiden bini geçmiş durumdadır. Hastalarımızın özellikle kanser takipleri için çektirmesi gereken Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) maalesef hastanelerimizde olmadığı için yapılamamaktadır. Çernobil kazasından sonra radyasyon etkileri hala yeterli bilimsel araştırmalarla ortaya konulamamış ilimizde ve bölgemizde Kanser Araştırma ya da Onkoloji Enstitüsü düzeyinde bir ihtisas hastanesi yoktur. Giresun kanserle mücadelede böyle bir hastaneyi çoktan hak ediyor. Erken teşhis ve tarama için başta PET olmak üzere her türlü görüntüleme, kemotrapi, radyotrapi ve diğer sağıtım yöntemlerini yani kanserle ilgili her şeyi içinde barındıran bu sağlık merkezini bölgemizde tek olacak bu hastaneyi acilen istiyoruz. Bu araştırma hastanesi için tüm Giresun ayağa kalkmalıdır” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Mürşit Gürel ise yapımı devam etmekte olan Giresun Eğitim ve Araştırma hastanesinin söz konusu ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte kapsamlı modern bir hastane olacağını ifade etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?