Sağlık

GİRESUNLULAR TIP YOLUNDA ÖLMEYECEK!..

REKTÖR ATTAR’DAN GİRESUN’A EN ÖNEMLİ SAĞLIK HİZMETİ ATTAR SÖZLERİNİ TUTMAYA DEVAM EDİYOR

ÖMER HEKİM TIP FAKÜLTESİ’NİN EĞİTİME BAŞLAMASINDAN SONRA, SAĞLIK ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ DE HİZMETE GİRDİ…DSC_3660

Giresun Üniversitesi Ömer Hekim Tıp Fakültesi’nin eğitim ve poliklinik hizmetlerine destek vermesi amacıyla kurulan Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, düzenlenen törenle hizmete girdi.

Tören Başhekim Prof. Dr. Bengi Başer'in, çılış konuşmasıyla başladı. Rektör Attar'a teşekkürle konuşmasına başlayan Başer, “Yönetim kadromuz ve doktorlarımızla her an halkımıza hizmet etmeye hazırız. Bu inanç ve bilinçle önce Morfoloji binası çatısı altında Poliklinik hizmetlerimiz başladı. Bugün ikinci aşama olarak da hastanemizi hizmete sunmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. En iyi hizmeti vermenin gayreti içinde olacağız” dedi.

Rektör Prof. Dr. Aygün Attar ise konuşmasında, şunları söyledi: “Giresun’u seven kendisini Giresun’a ait hisseden, Giresunla ilgili aidiyet duygusu taşıyan siz değerli misafirlerimizi tüm samimiyetim ve saygımla selamlıyorum1 diye başladığı konuşmasında,”“Giresun her şeyin en iyisini hak eden, doğal güzellikleri, geleneksel kültürü, tarihi geçmişi, onurlu duruşu, kendisine has tarzıyla sadece Karadeniz de değil, Türkiye’de değil, Türkiye sınırlarının ötesinde de çok iyi tanınması gereken bir ildir”dedi.

ATTAR: GİRESUN’UN EN DİNAMİK KURUMU ÜNİVERSİTE…

Giresun Üniversitesi’nin,  Giresun İlinin farkındalık yaratması gereken bir il olduğunun bilincinde olduğunu söyleyen Attar, “ Üniversitemiz tüm akademik birimleriyle şehrin yapısına hitap edecek ve hak ettiği şekilde ve STK’larıyla işbirliği içinde olacak çalışmalar için kendini programlamıştır” dedi.

GRÜ’nün 11 fakültesi, yüksekokulları ve 30 binden fazla öğrencisi ve binden fazla akademik ve idari personeli ile  Giresun’da en kalabalık ve en dinamik kitleyi bünyesinde toplayan bir kurum olduğunu vurgulayan Attar, “Hiç şüphesiz ki böyle bir kurumun en önemli fakültelerinden biri insan sağlığı ve insan sağlığına hizmet etmeye aday olan ve bunu 1 senedir başarıyla gerçekleştiren Tıp Fakültesidir. Sadece Tıp Fakültesi değil, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluyla da sağlık alanında başarılı çalışmalara imza atan üniversitemiz, sağlık sektöründe hizmet edecek kaliteli ara eleman ihtiyacına da karşılayacak bir yapıya kavuşmuştur” diye konuştu.

"BİZLERE İNANAN GİRESUNLULARA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Aygün Attar, konuşmasında şunları söyledi: “Takdir edersiniz ki; Giresunlular bugün gördüğünüz bu manzarayı çok beklediler. Şükürler olsun ki bu sene,Tıp Fakültesi öğrencileri Giresun’da, Giresun Üniversitesi Ömer Hekim Tıp Fakültesinde eğitim öğretime başladılar. Ve birbirinden kıymetli ve çok değerli öğretim üyelerine sahibiz. Her geçen gün daha da büyüyen bir aile olmaya devam ediyoruz. Sene sonuna kadar sadece Tıp Fakültesindeki Öğretim üyesi sayısı 60’ı geçecektir. Bu hız ve büyüme başka bir fakülte de yok.

Giresun Üniversitesine inanan, Giresun’u seven, Giresun’u sözde değil özde seven herkese bugüne kadar Giresun Üniversitesinin gelişimi için gösterdiği katkılardan dolayı huzurlarınızda teşekkürü bir borç biliyorum. Özellikle bizlere inanan Giresunlular, STK’lar, bugün burada gördüğüm ve Üniversitenin tüm organizasyonlarında varlık gösteren ve bundan kıvanç duyan siz değerli hemşerilerim hepinize teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız”DSC_3668                                                               "SÖZLERİMİZİ TUTUYORUZ"

Giresun Üniversitesi olarak Ömer Hekim Tıp Fakültesi’yle ilgili yapmış olduğumuz çalışmalar yavaş yavaş sonucunu vermeye başlamıştır. Geçen yıl aylar bazında yüzlü rakamlarla ifade edilen hasta sayımız bu yıl aylık 2 binleri aşmıştır. Bu da ek bina ihtiyacını doğurmuştur. Bunun çalışmasını hızla tamamlayarak kiralama yöntemiyle bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz binayı hizmete sunuyoruz.

Bu açılışta son derece heyecanlıyım. Bundan bir sene önce Giresun halkına bir söz vermiştik. Söz benim için namustur. Giresunlulardan ve benimle birlikte bu mücadeleyi sürdüren mesai arkadaşlarım ve meslektaşlarımdan aldığım güçle sunu söylemiştik;  Bu ilde her hane en az bir ferdini Samsun ya da Trabzon yollarında ya kaybetmiştir ya da tedavisi için bu yollarda çok büyük ezalar ve cefalar çekmiştir. Buna son vereceğiz demiştik. Allaha şükürler olsun ki verdiğimiz bu sözü yerine getirdik. Zaten 1 senedir Morfoloji binamızda verdiğimiz hizmetle de bu sözümüzü gerçekleştirmeye başlamıştık. Ama biraz sonra açılışını yapacağımız ve hep birlikte gezeceğimiz çok teşekküllü bir şekilde hizmete sunduğumuz hastane binamıza da kavuşmuş olarak sözümüzü yerine getirmenin mutluluğunu ve gururunu da birlikte yaşıyoruz.

“GİRESUN’A BİR SAĞLIK ÜSSÜ DAHA KAZANDIRACAĞIZ

Tabi ki bunu da yeterli bulmuyoruz. Bu düşünceyle iki hafta önce Ankara’da sürdürdüğümüz temaslarımızda, TOKİ tarafından yapımı devam eden 55 bin metrekarelik 1 .ETAP inşaatlarımıza ek protokolle 25 bin metrekare daha ilave ettirdik. Bu 25 bin metre kare ek inşaatlarımızda Tıp Fakültesi Morfoloji Binası, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu birimlerimizin yer alacak ve sağlık üssü haline gelecektir. Merkez otogar arkasında Üniversitemize ait arazide yükselecek tam teşekküllü bu sağlık üssü de çok yakın bir zamanda Giresunlulara hizmet vermeye başlayacaktır”.

Attar, konuşmasını,i emeği geçenlere teşekkür ettikten sonra, "bu merkezde görev yapan akademik ve idari personelin Ömer Hekim Tıp Fakültesi isimine yaraşır bir şekilde hizmet vereceklerine inancım tamdır" diye bitirdi. DSC_3673Konuşmaların ardından Rektör Attar, açılış kurdelasını; Vali Vekili Fethi Yorulmaz, Belediye Başkan Vekili Orhan Kurt, STK temsilcileri ve davetlilerle keserek merkezi hizmete açtı.DSC_3679

Ardından davetliler, Başhekim Prof. Dr. Bengi Başer ve Başhekim yardımcısı Yardımcı Doçent Erdal Seren’in verdiği bilgilerle merkezde yeralan bölümleri gezdiler.   DSC_3685
Bu sırada Yorulmaz ve Kurt, tansiyonun ölçtürmeyi de ihmal etmediler.DSC_3696

Tören verilen açılış kokteyli ve tüm açılışlarda geleneksel hale gelen pasta kesimi ile sona erdi.

DSC_3656

Deppoy mevkinde eski Kale Hastanesi binasının kısa sürede onarılmasıyla yapılan merkezde; ameliyatlar ve radyoloji hizmetleri, dahiliye, KBB ve Nöroloji poliklinikleri aktif olacak, diğer poliklinik hizmetleri yine Ömer Hekim Tıp Fakültesi Morfoloji binasında hizmet vermeye devam edecek. ve önümüzdeki süreçte de çocuk ve kadın doğum poliklinikleri de açılacak.

HABERİN VİDEOSU:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler

Bir yorum

  1. Giresun Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesini Yapılacak Şehir hastanesi ile bir bütün görülemez.Tıp Fak. Eğitim Araştırma Hast. Farklı ve ayrı içinde görmek gerekir. Eğitim araştırma hast. Kaç yatak kapasiteli olur. 350 yatak kapasiteli hast. Eğitim araştırma hast. oluyorsa neden Giresun Devlet Hast. Eğittim araştırma hast statüsü verilmemektedir. 50 yatak kapasitesine 1 ameliyathane ve 1 araştırma laboratuvarı yapılma zarureti vardır. Dünya sağlık örgütü araştırmalarına göre Eğitim araşt hast en az kaç yatak kapasiteli olur. Biraz gerçekçi ve realitist olmakta fayda var. Bu şartlarda doğrusu Giresun için ve Tıp Fakültesinin gereksinimlerini karşılayacak hususta olmalıdır. TÜM Giresunlu sivil toplum kuruluşları yek vücut olarak bu hususun üzerine gidilmelidir. Giresuna Dünya Sağlık Örgütünün belirlemiş olduğu yapıda Tıp Fak hast yapılmalıdır. Bir şeyide kimse gözden kaçırmasın; Ordu Ünv. Rize Ünv Giresun Ünv aynı kararla kurulmuştur. Ordu ve Rize Ünv. Tıp Fak. eğitim araştırma hast yapılmış ve Giresun Tıp fak hastanesinin temeli dahi atılmamıştır.

     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir