logo

reklam
02 Aralık 2014

GİRESUN VALİSİ’NİN 3 ARALIK MESAJI

Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı arttırması açısından anlamlı bir tarihtir. 

Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi, çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır.

Günümüzde bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli unsurlardan biride  engelli vatandaşlarına sağladığı eğitim, iş, barınma ve destek hizmetlerinin yaygınlığı ve kalitesidir.

Devletimiz sosyal devlet olmanın bir gereği olarak eğitimden sağlığa, kültür ve sanata, spor ve kent standartlarının iyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik ve sosyal desteğe kadar her türlü  hizmeti  engelli vatandaşlarımıza sunmaktadır.

Son yıllarda  ülkemizde  ve buna paralel olarak ilimizde engelli bireylerin yasal ve yaşam haklarının iyileştirilmesi yönünde önemli mesafeler kat edilmiştir.

Engellilere yönelik bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım hizmetleri, danışmanlık ve destek hizmetleri, ilimizde de yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Bu bağlamda ilimiz genelinde 3540 özürlü evde bakım hizmetlerinden yararlanmakta, 70 özürlümüzün de kuruluşlarımızda bakımı sağlanmaktadır. Ayrıca 2 Özel Bakım Rehabilitasyon Merkezinde de özürlülerin bakımı yapılmaktadır. Keşap Yolağzı Köyü Cingiren Mevkiine 60 kişilik kadınlar için engelsiz yaşam evi   ise ihale aşamasındadır. Ayrıca Valilik binası ve bahçesi de engellilerimizin rahatlıkla giriş çıkış yapabilecekleri duruma getirilme çalışmaları son aşamadadır.

Engelli kardeşlerimizin sosyal yaşama katılmasındaki engelleri ortadan kaldırmaya ve tüm insan haklarından eşit olarak yararlanmalarına yönelik çalışmalarımız artarak devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü  kutluyor, engelli kardeşlerimize mutlu ve  huzurlu  bir ömür diliyorum

HASAN KARAHAN 

(GİRESUN VALİSİ)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?