GiresunManşet Üstü

GİRESUN VALİSİ GURBETÇİLERE NE DEDİ?

Giresun Federasyonu’nun ev sahipliği yaptığı Bilgelik Akademisi kapsamında İstanbul’daki hemşerileri ile bir araya gelen Giresun Valisi Hasan Karahan, Giresun'daki gelişmeler ve yenilikler hakkında bilgi verdi.

programın açılış konuşmasını yapan Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan, “Giresun camiasının atardamarı olarak, İstanbul'daki Giresunlular'ın ilçe ve il örgütlenmelerinin en üst platformu hüviyetinde bulunuyoruz." dedi. Turan, Vali Karahan'ı davet etme nedenlerini" "Giresun’un dinamizm kaynağı aslında İstanbul'daki Giresunlulardır. İstanbul'daki Giresunlular ciddi anlamda Giresun'u etkileyen önemli bir faktördür. Bu nedenle ‘İstanbul'daki Giresunlular ile hasbıhal ederseniz hem Giresun'la ilgili yeni öneriler ve düşünceler alırsınız hem de önümüzdeki dönemde Giresun'da neler düşündüğünüzü konuşuruz’ sözleriyle açıkladı.

"ÜN,VERSİTE GİRESUN İÇİN BÜYÜK FIRSAT"

Giresun Valisi Hasan Karahan ise Giresun Üniversitesi'nin önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: "Giresun'da zorlu bir coğrafyamız var. Sürekli göç verdiği için insan unsuruyla ilgili sorunlarımız mevcut. Altyapıya yatırımlar yapılmış ve yapılmaya da devam ediyor. Hastanelerde, kamu binalarında, eğitimde üniversitede ve yurtlarda ciddi yapılaşmalar var. Üniversite Giresun için büyük bir fırsat 23 bin öğrencili büyüyen bir üniversite. Bu Giresun'a para ve genç nüfusun gelmesi demek. Üniversiteye gelen genç nüfusla, ekonomik hareketlenme çok daha yoğunlaşıyor.

Havaalanının gelecek ilkbaharda hizmete başlayacağını da müjdeleyen Vali Karahan, bu durumun Giresun'a büyük bir hız kazandıracağını söyledi. Karahan, “Havaalanı büyük bir eksiklikti. Bir bölgede hava yolu ulaşımı yoksa o şehir kendini toparlayamıyor, kalkınamıyor ve uçuşa geçemiyor. Bu eksiklik çok şükür yakın gelecekte tamamlanacak” dedi. Yaklaşık 23 bin öğrencisi olan Giresun Üniversitesi'nin ciddi bir potansiyele sahip olduğunu belirten ve programa katılan iş adamlarına Giresun Üniversitesi'ndeki öğrencilere burs vermeleri ricasında bulunan Hasan Karahan, şu çağrıyı yaptı: “Öğrenciler Giresun'a sıcaklık getiriyor ve ili canlandırıyor. Hızla büyüyen üniversitemizin 10 fakültesi vardı, şimdi de Denizcilik ve Beden Eğitimi alanlarında 2 yeni fakülte açılacak. Ayrıca fakülteler ilçelere de yayılıyor. Böylece genç nüfus ve sıcak para ilçelere gidecek.” dedi. Bölgedeki turizmin son yıllarda gelişimin gösterdiğini altını çizen ve bu doğrultuda 5 yıldızlı otel ihtiyacı oluştuğunu belirtti.

Giresun’un en önemli simgelerinden ve geçim kaynaklarından olan fındık ile ilgili de açıklamalarda bulunan Giresun Valisi Hasan Karahan, “Giresun'da fındığın nimet olduğunu biliyoruz ama bu nimete gerekli hürmeti gösteremiyoruz. Burada yaşayanlar için fındık, sıla-i rahim yapmaya vesile oluyor ve ciddi gelir getirmiyor. Ama Giresun'da yaşayanlar için fındık, tek ekonomik girdi ve geçim kaynağı. 420 bin nüfusta 80 bin kayıtlı çiftçimiz var. Bu ciddi bir rakam. Fındıkta çok büyük sorunlar var. Giresun için fındığın başkenti diyoruz. Son yıllarda ağaçların yaşlanması, kuraklığın ciddileşmesi ve birtakım sıkıntılar bir araya geldiği zaman verim dönüm başına 70 kiloya kadar inmiş. Fındık gerekli hürmet, bakım, gübreleme, sulama ve ilaçlamayı görürse yani emek verilirse dönüm başına 300 kiloya kadar çıkabilir. Az bir gayretle bunu yakalayabiliriz” diye konuştu. Konuşmasının ardından Giresunlu vatandaşların sorularını yanıtlayan Vali Karahan, Giresun'da sanayi ile ilgili ciddi bir talep olduğunu söyledi. Organize Sanayi Bölgesi'nin heyelan alanında olduğunu ve ciddi yatırım sağlanamadığını belirten Karahan, kamulaştırma sorununu da aşamadıklarını ifade etti.2013-1767-2

Programa, Eski Milletvekili ve Başbakan Danışmanı Hüseyin Besli başta olmak üzere çok sayıda akademisyen, siyasetçi ve iş dünyasından önemli isimler katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir