AktüelGiresun

GİRESUN VALİSİ DOĞAYA SÜLÜN SALDI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan ‘doğaya kanatlı ve memeli hayvan yerleştirme projesi’ gereğince doğaya 500 adet sülün bırakıldı. Bunun için Keşap-Düzköy’de düzenlenen törene Giresun Valisi Hasan Karahan da katıldı.

DSC_0212

VALİ:DOĞADAKİ CANLILAR YAŞARSA YAŞARIZ

Vali Karahan, burada yaptığı açıklamada,” Sülün bölgede aslında olmayan bir hayvan ama bu yörenin bu coğrafyanın uyumlu yaşaması için en değerli alanlardan biri. Bununda çevre açısından, doğa açısından denge açısından büyük katkılar sunacağı değerlendirilerek böyle bir çalışma yapıldı. Bu yıl 1000 adet sülün doğaya salınacak. Bu şekilde destekleme faaliyetimiz devam edecek. Sonuçta bu dünyayı bu canlılarla paylaşıyoruz. Onların yaşaması bize, bizim yaşamamızda onların yaşamasına bağlı.  Maalesef modern hayatın sonuçları tabiat dengesini bozdu. Şimdi bu hatamızı telafi etmek için faaliyetlerimizi arttırdık. Devletimizde bu konuda ciddi faaliyetler yürütüyor. İnşallah yaygınlaştırarak devam edeceğiz. Öncelikle de insanlarımızın tabiatı koruma bilincine ulaşması. Bu faaliyetlerdeki bir amaçta o zaten.”dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut ise Giresun’da doğaya 2013 yılı sonuna kadar 8700 keklik, 5100 sülün,16 kızılgeyik ve 104.000 kırmızı benekli alabalık yavrusu bırakıldığını söyledi. Bulut, “2014 yılı yerleştirme programı gereği 1800keklik,1000 sülün ve 20.000 kırmızı benekli alabalık yavrusu doğaya bırakılacak” diye konuştu.

 

DSC_0206Konuşmaların ardından sülünler Vali Karahan, Mustafa Bulut, Keşap Kaymakamı Dr. Polat Kara, Keşap Belediye Başkanı Mehmet Emür tarafından doğaya bırakıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir