GiresunUlusal

GİRESUN VALİLİĞİ’NDEN ÇÜRÜMEYE TERK EDİLEN BİNA İÇİN AÇIKLAMA VAR, ÇÖZÜM YOK!..

Giresun Valiliği,  Teyyaredüzü mahallesindeki yıllardır atıl durumda tutularak adeta çürümeye terk edilen yaklaşık 20 milyon bedelli Özel İdare binası olarak yapılan binaya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, binayla ilgili haberler güya yalanlandı ama tartışılan her şey de kabul edildi.

“KÖMÜRLER SEÇİM İÇİN DEĞİL”

Açıklamada, binanın bulunduğu alanın SYDV üzerinden yardıma muhtaç vatandaşlara dağıtılacak olan kömürlerin depo alanı olarak kullanıldığı iddiaları kabul edildi ve ama 3 ay önce buradaki kömürlerin hak sahiplerine dağıtıldığı belirtildi.

Giresun Valiliği’nin açıklamasında, söz konusu binanın İl Genel Meclisinin 05.05.2015 tarihli kararıyla beş yıldızlı otel olarak işletilmek üzere ihaleye, daha sonra da satışa çıkarıldığı ancak 3 yıl içinde alıcı çıkmadığı bilgisine yer verildi. Ancak bu konuda bundan sonra ne tür bir yöntem izleneceğine değinilmedi.

Açıklamada “sonuç olarak  söz konusu bina ile ilgili olarak 2 defa açık 2 defa pazarlık usulü ile olmak üzere toplam 4 defa ihaleye çıkılmıştır. İhale, Resmi Gazete başta olmak üzere ulusal gazete ve yerel gazetelerde ilan edilmiş olmasına rağmen katılan istekli olmamıştır” denildi.

Özel idarenin böyle bir binası olduğu halde kiralık binalarda hizmet vermesinin savunulduğu açıklamada, bu yönde çıkan haberlere de açıklık getirilerek; iş makinelerinin Ülper Şantiyesinde, genel sekreterliğimiz ve idari birimlerin  Hükümet Konağında, teknik birimlerin Aksu mahallesinde, İl Genel Meclis Başkanlığı’nın ise Zeytinlik Mahallesinde bulunduğu belirtildi.

Vali Dursun Ali Şahin, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Öden döneminde hizmet binası olarak inşaatına başlanan ancak daha sonraki dönemde siyasilerin devreye girmesiyle imar planı değiştirilerek 11 kat ruhsat verilen ve otel-alışveriş merkezine dönüştürülen bina, bugüne kadar 4 kez ihaleye çıkarıldı ancak bir türlü alıcı çıkmadı. Alanlar da sözleşmeyi iptal ederek iade etti. Herkesin eleştirdiği, yerel, ulusal basında sık sık haber olan binanın akıbetinin ne olacağı hala bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir