GiresunManşet Üstü

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ’NDE NEVRUZ COŞKUSU

Nevruz Bayramı, Giresun Üniversitesi’nde Güre yerleşkesinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Bayram törenine Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu,  Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, üniversitenin akademik ve idari personeli ve öğrenciler katıldı.

DSC_4541

                                                       

VALİ HASAN KARAHAN  NEVRUZ'A KATILMADI

Bu yıl Nevruz’da bir ilk yaşandı. İlk defa ilde bulunmasına rağmen Giresun Valisi Hasan Karahan törenlere katılmadı. Sadece Giresun’da değil, Türkiye’nin bütün illerinde Valiler törenlere katılırken Karahan’ın katılmaması oldukça yadırgandı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından bu yıl, Nevruzun tarihi ve töreleri ile ilgili  konuşma  GRÜ Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç Dr. Sezai Balcı tarafından yapıldı.

DSC_4552

Ardından Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Nevruz’un anlamı üzerine bir konuşma yaptı. Attar, “Güzelliğin, doğallığın ve tabiatın hakim olduğu güneşli bir Giresun gününde Nevruz bayramını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bolluk ve bereketin, yeni başlangıçların ve baharın müjdecisi olan Nevruz bayramınız kutlu olsun. Bin yıllardır Türk dünyasında kutlana gelen ve bir gelenek bir bayram olan Nevruz; dostluğun, kardeşliğin ve birlikteliklerin de pekiştiği anlamlı bir süreçtir. Hafta boyunca üniversite olarak da çeşitli etkinliklerle kutlayacağımız Nevruz bayramının daha da yaygınlaşması ve çok daha anlamlı bir hale gelmesi dileğiyle hepinize iyi eğlenceler diliyorum” diye konuştu.

DSC_4560

Konuşmaların ardından Rektör Attar, ve protokol üyeleri Nevruz geleneklerini yerine getirdiler. Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru,  Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ve Rektör Attar, örste demir dövdüler ve ardından nevruz ateşini yakarak üzerinden atladılar

23cb092108

 

Bayram kutlamaları, Anadolu Kültür İzleri topluluğu ve Devlet Konservatuvarı’nın sunduğu etkinlik ve müzikli programlarla devam etti.

1625666_10152322482262760_779987641_n

Rektör Atar ve Tuğgeneral Doğru, öğrencilerin halaylarına katılarak coşkularına ortak oldular.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir