EğitimGiresunManşet Üstü

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ’NDE GÜL’Ü ETKİLEYEN TABLO

Giresun ziyareti sırasında yoğun ilgi gören Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, en görkemli karşılamalardan birisi de Giresun Üniversitesi'nde yapıldı.

Gül, Güre Yerleşkesindeki Rektörlük binasına gelişi sırasında  Üniversitenin,.20 dolayında ülkesinden gelen uluslararası öğrencileri ülkelerinin bayraklarıyla ve alkışlarla karşıladı.

Bu tabloyu gören Gül,  aracından inerek Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar'la birlikte ellerinde kendi ülkelerinin bayrakları ve Türk bayrağı taşıyan, aralarında İngiltere, ABD, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Çin, Nijerya, İran, Suriye, Rusya, Ukrayna, Tayland ve Endonezya'dan gelenlerin de bulunduğu öğrencilerle selamlaştı .

RTEmagicP_00_01yi-20131123-girseun-25-uni__3_

 

 

Gül'e burada Burundi'den gelen Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Hüseyin Musa tarafından çiçek takdim edildi.

3ee7747526

Cumhurbaşkanı Gül, karşılama töreninin ardından, akademik ve idari personeli de selamladıktan sonra  Rektör Attar'ın makamında şeref defterini imzaladı. 2013-1731-1

REKTÖR ATTAR: ZİYARETİNİZLE ONURLANDIK…

Giresun Üniversitesi Rektörü Attar, Gül'e burada yaptığı sunumda;  “Sayın Cumhurbaşkanımız üniversitemize gelerek bizleri onurlandırmıştır. Üniversitemiz 2006 yılında kurulmuş yeni bir üniversitedir..Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle de inanıyorum ki üniversitemiz bölgede gelişimini sürdürerek çekim merkezi haline gelmeye devam edecektir. Kalabalık bir camia olan Giresun Üniversitesi ailesi olarak, yaklaşık 25 bin öğrencimiz ve 1600 dolayındaki akademik-idari kadromuzla ziyaretinizden şeref duyduk, onurlandık. Şükranlarımızı sunuyoruz. “dedi.

“GİRESUN ÜNİVERSİTESİ, TÜRKİYE’Yİ YARINLARA HAZIRLAYAN BİR KURUM OLARAK ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAKTIR”

GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar Cumhurbaşkanına hitaben yaptığı konuşmada,“Sayın Cumhurbaşkanım;Zat-ı Devletlerinin üniversitemizi onurlandırarak ve  akademik açılışımıza gönderdiğiniz mesajınızda da belirttiğiniz üzere; Gençlerimizin sahip oldukları imkanlardan en verimli şekilde yararlanmaları, araştırmaktan ve sorgulamaktan vazgeçmemeleri, kendi değerlerini evrensel değerlerle bütünleştirerek geniş bir perspektife sahip olmaları, AR-GE çalışmaları ve farklı akademik çalışmalarla küresel rekabete katılabilmeleri, hasılı ülkemize ve insanlığa yararlı birey olabilmeleri için Giresun Üniversitesi, Türkiye’yi yarınlara hazırlayan bir kurum olarak üzerine düşeni yapacaktır” diye konuştu.

GÜL:EMANET ETTİĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZI EN GÜZEL ŞEKİLDE YETİŞTİRMELİSİNİZ

Üniversite hayatının hem bilimsel hem de kültürel açıdan önemli olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Abdullh Gül, yaptığı konuşmada, "Devlet üzerine düşeni yapıyor. Anadolu’daki birçok üniversitenin kurulması için şehir temsilcileri ve siyasetçiler çaba harcadılar. Artık her ilde üniversite var ve üniversitelerdeki gençleri akademisyenlere emanet ediyoruz.Şimdi artık size emanet ettiğimiz çocukları, gençleri, kızlı erkekli, onları en iyi şekilde yetiştirmelisiniz” diye konuştu.

Kamu kaynaklarının büyük bölümünün üniversitelere ayrıldığını, kampusların güzel binalarla genişlediğini belirten Gül, " Binalar güzel olabilir, saray gibi bile olabilir; ama içindeki eğitimin seviyesi yeterli değilse içerideki vakit boşa geçmiş olur. Lise üstü bir eğitim olmuş olur. Buna çok dikkat etmek gerekir. Barakada eğitim yapılabilir ama eğitimin kalitesi çok iyi olursa çocuğunuzu göndermek için orayı tercih edersiniz. Saray gibi görkemli binaların olduğu üniversiteye değil o barakada çocuğum eğitim alsın dersiniz” dedi.

Üniversite yöneticilerine bu çerçevede önemli sorumluluk düştüğünü vurgulayan Abdullah Gül, eğitim seviyesini yükseltmek, mezun olduklarında özgüven içerisinde öğrencilerin hayata atılması için eğitim süresinde kazandırılan vasıfların önemli olduğuna işaret etti.

Üniversitelerin yol gösterici kurumlar olduğunu belirten Gül, sadece bilimsel olarak değil kültürel açıdan da yetişmenin önemli olduğunu bunlar için üniversitenin kentle bütünleşmesi gerektiğini söyledi.

Abdullah Gül "Şehrin gelişmesi ile ilgili çalışmaları çok önemli. Üniversite ve siyasiler, yerel yöneticiler, ne kadar bütünleşir ve birlikte hareket ederse gelişme ve büyüme de de o kadar hızlı olur. Bir kez daha çalışmalarınızda başarılar diliyorum” diye konuştu.

Abdullah Gül'ün yaklaşık bir saat süren GRÜ'yü ziyaretinde; Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Giresun Valisi Hasan Karahan, milletvekilleri Mehmet Geldi, Adem Tatlı, Selahattin Karaahmetoğlu, Eski İçişleri Bakanı ve Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Selahattin Acara, diğer protokol mensupları da hazır bulundular.

HABERİN VİDEOSU:

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir