GiresunKültür - Sanat

PROF.DR. İLBAŞ ‘ENERJİ’Yİ ANLATTI

Giresun Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Topluluğu ve Stratejik Araştırmalar Topluluğu tarafından düzenlenen, "Enerji-Politik Dünya ve Türkiye" başlıklı konferans, Güre Sosyal Tesisler Salonu'nda gerçekleştirildi. Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa İlbaş'ın konuşmacı olarak katıldığı konferansı Rektör Prof.Dr. Aygün Attar da izledi.

DSC_6258

Konfernsın açılış konuşmasını Türk Dünyası Araştırma Topluluğu Başkanı Haydar Segün yaptı. Ardından konuşan Rektör Attar, "enerjiyi konrtol altına alan dünyayı kontrol altına alır sözüne atıfta bulunarak, "çevremizde olan bitenleri anlamak için enerji üzerinden fikir yürütmek gerekir. Irak,Suriye, Akut dönemini yaşayan Ukrayna-Rusya ve bu coğrafyada olan bitenlerin özünde enerji vardır" dedi

Böyle önemli bir konuyu gündeme getirerek konferansı düzenleyen topluluk üyelerine teşekkür etti. 

"DÜNYANIN ENERJİ AÇIĞI BÜYÜYOR"

İlbaş, konuşmasına Giresun Üniversitesi'ne övgüler düzerek başladı ve "üniversiteniz son yıllarda, kendisiyle kurulan 14 üniversite içinde ilk sırada, Türkiye'de ses getiren bir üniversite oldu" dedi.

Mustafa İlbaş daha sonra ülkemizdeki ve dünyadaki enerji kaynaklarının yanı sıra, kaynakların üretimi ve tüketimi, ayrıca; enerji kaynaklarının kontrolü gibi konulara değinerek, katılımcılara bilgilendirmede bulundu.

Dünyada enerji ihtiyacının gün geçtikçe artış gösterdiğini ve kaynakların ihtiyacı karşılama oranının düşüş gösterdiğini söyleyen İlbaş, dünyanın enerjiye 8,9 Trliyon dolar ayrdığını belirterek "Şu anda toplam enerji ihtiyacının %92 si Petrol, Doğalgaz ve Kömür kaynaklarıyla karşılanıyor. Dünya’da, Petrolün 60, doğalgazın 150, Kömüründe 300 yıllık rezervleri olduğu düşünüldüğünde yeni enerji kaynakları için arayışlar büyük önem arz etmekte. Bu noktada ön plana çıkan ise Hidrojen Enerjisi ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından mümkün olduğunca çok istifade etmek.” dedi. 

İlbaş,  enerji güvenliğinin milli güvenliğin vazgeçilmez unsuru olduğuna dikkat çekti. 

"Türkiye enerji fakiri bir ülke değil,kaynaklarını devreye koyamamış bir ülkedir. Kurulu güç etkin kullanılamamakta, kayıp-kaçak önlenememektedir. Enerji krizinin nedeni yanlış politikalar ve yönetim hatalarıdır" diyen ve enerji sektörünün devletin kontrol ve denetiminde olmasını isteyen Prof. Dr. Mustafa İlbaş,Rüzgar, Güneş ve Su enerjileri Türkiye’nin enerji ihtiyacının tamamını karşılayabilecek kapasitede olduğunu söyledi. Ayrıca Nükler Enerji Santallerinin yaygınlaşması gerektğini savundu.

 DSC_6262
Konferansa, Rektörümüz Prof. Dr. Aygün Attar’ın yanı sıra; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahir Kadakal, Görele Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan V. Prof.Dr. Ramazan Sever, KARASAM Müdürü aynı zamanda Türk Dünyası Araştırma Topluluğu Akademik Danışmanı Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya, üniversitemiz personeli ve çok sayıda öğrenci katıldı.

DSC_6281

Komferans Rektör Attar'ın Prof. Dr. İlbaş'a plaket ve Giresun fındığı ürünlerinden oluşan hediye sunumuyla sona erdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir