logo

reklam

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ TAA KAZABLANKA’DA TEMSİL EDİLİYOR

6. ESRUC Yıllık Avrasya İpekyolu Üniversiteler Birliği toplantısı, Fas’ın en büyük ve tarihi şehri Kazablanka’da yapılan birinci gün oturumlarıyla başladı.

 

 

 

 

IMG_0969

Toplantıya Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar ve Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Şirin Dilli de katılıyor.

Toplantıda, Kazablanka Hasan II Üniversitesi ile Giresun Üniversitesi arasında karşılıklı işbirliği protokolü de imzalandı.

 Fas Türkiye Büyükelçisi Dr. Ethem Barkan Oz’un açılış konuşmasıyla başlayan ve düşün-bilim dünyasından 20’ye yakın ülkenin katılımıyla gerçekleşen toplantıda ilk gün gündem, Doğu-Batı düşünce dünyasındaki ilmin Doğu’ya kaymasıyla birlikte, Türkiye’nin yerini alması oldu. Doğu-Batı ve Bilim konusu üzerinde duruldu.

 YÖK Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bulut yaptığı konuşmada, 2020’ye kadar Çin'in, dünyanın en büyük ekonomisine sahip olacağını belirterek, "Ekonomi’de doğunun yeniden kazanmış olduğu bu rolün sürdürebilirliği için de Doğu bilim dünyasının uyanması, tarihi İpekyolu’ndan feyz alarak etkin üretime geçmesi” gerçeğini vurguladı.

Ev sahibi ülke adına konuşma yapan Kazablanka Hasan II Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Mansouri de, “6.sı düzenlenen Konsorsiyumun bu yılki temel konusunun, ekonominin bilim-din-kültür alanında Doğu ve Batı arasındaki diyalog olduğunu belirtti. Bu diyalogun, insanlığa yeniden önemli katkılar sunabilmesi, sürdürebilir bir gelişmişlik için bilim ve akademi merkezinde oluşmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.  Prof. Mansouri, bunun da İpekyolu’nda yer alan kadim kültürlerin 21.yüzyılda canlanması anlamına geldiğini söyledi.

 Fas Milli Eğitim ve Yükseköğretim Bakanı Sayın Jamila El Moussali de yapmış olduğu kapsamlı konuşmada, ESRUC tarafından ortaya konulan görüşlerin gerçekleşmesi için İpekyolu’nda yer almış olan kadim kültürlerin canlanmasının bilimsel ehliyetle gerçekleşebileceğine vurgu yaptı ve üniversitelere bu alanda ciddi görevler düştüğünü ifade etti.

 Atatürk Üniversitesi Rektörü ve Avrasya İpekyolu Ünivesiteler Birliği Konsorsiyum Başkanı Prof. Dr. Hikmet Koçak da bir konuşma yaptı.  

IMG_0949

KAZABLANKA HASAN II ÜNİVERSİTESİ İLE GİRESUN ÜNİVERSİTESİ PROTOKOL İMZALADI

Konuşmaların ardından, Hasan II Üniversitesi (Fas)’nin Avrasya İpekyolu Üniversiteler Birliği’ne katılım töreni gerçekleşti. Tören esnasında, Hassan II Üniversitesi ile Giresun Üniversitesi arasında protokol imzalandı. Rektör Attar, ESRUC’un erkek olan Rektör profilleri içerisinde, kadın rektör olmasının özellikle anlamlı olduğu anons edilerek alkışlarla protokol törenine davet edildi.  

Tören sonrasında, Aygün Attar ve Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Şirin Dilli ile Fas Milli Eğitim ve Yükseköğretim Bakanı Jamila El Moussali, kısa bir görüşme yaptı. Moussali, kadınlar ve eğitim konusuna özellikle önem verdiğini ve Türkiye’den üst düzey kadın akademisyenlerin varlığından mutluluk duyduğunu ifade etti. Üniversitemizde kadın, toplumsal cinsiyet eşitliği ve eğitim konusunda yapılan faaliyetleri dikkatle dinleyen Bakan Moussali, , GRÜ’nün kadın alanındaki uluslararası faaliyetlerine destek vereceğini ve bizzatihi katılmaktan onur duyacağını söyleyerek Rektör Attar’a çalışmalarında başarılar diledi.

GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, 6.ESRUC Avrasya İpekyolu Üniversiteler Konsorsiyumu’nun Yıllık Olağan Toplantısı’nın yarın sabahki oturumuna başkanlık yapacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?