GiresunUlusal

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ PAPA’YI KINADI

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’in 1915 tehciri ile ilgili olarak “20. Yüzyılın ilk soykırımı” ifadesini kullanmasına bir tepki de Giresun Üniversitesi’nden geldi. Üniversiteden yapılan açıklamada, “bu ifadeyi reddediyor, milletçe itiraz edilmesi gereken bir ifade olarak görüyor ve kınıyoruz”denildi.

“PAPA SUÇA ORTAK”
GRÜ’nün açıklaması şöyle:”Bu sözlerle, Papa’nın ve onun şahsında Vatikan’ın, Birinci Dünya Savaşı’nın yaklaşık 100 yıl öncesinden başlayarak büyük felaketler yaşamış olan Osmanlı Türkiye’sinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin acılarına sırt döndüğü ve dinî-siyasi bir tercihte bulunduğu anlaşılmaktadır.  Din adamlarının ve dinî liderlerin, temsilcisi oldukları değerleri, geçici siyasal kaygılarla harcamasının mutlaka maliyeti olacaktır. 500 yıl önce Avrupa’da din ve mezhep fanatizmiyle yok edilmek istenen ve Osmanlı himayesi ile varlığını sürdüren Museviler, Katolik dünyası adına yapılan bu açıklamayı yersiz ve kadük bırakan en önemli delildir.

Bu sözlerin, ellerinde Hocalı’da katledilen insanların kanı olan Serj Sarkisyan’ın önünde ifade edilmiş olması, bu suça ortak olmaktan başka anlam taşımayacaktır. Bu tutum, Türkiye’nin sınırlarını tanımayan ve Azerbaycan’ın topraklarını işgal altında tutan Ermenistan’ın bölgenin çıbanbaşı olarak kalmasına, bölge toplumlarının barış dolu ve müreffeh bir geleceğe yürümesine engel olacaktır.

Günümüz dünyasında Suriye’den Burma’ya, Ukrayna’dan Irak’a, Filistin’den Doğu Türkistan’a kadar onlarca coğrafyada sürüp giden katliamlara tek bir kelime etmeden tek taraflı bir iddiaya arka çıkmak en hafif tabirle çifte standarttır.

Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde bu ithama karşı durmasıyla, Türkiye’nin faili olmadığı bir suçla tahkir edilmesi ve cezalandırılması mümkün olmayacaktır.

Bundan 100 yıl önce, Balkanlar’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Hazar kıyılarına kadar geniş bir alanda milyonlarca insanını katliamlarda kaybetmiş bir milletin mensubuyuz. Giresun Üniversitesi olarak, Türk milletinin geçmişte ve günümüzde dünyanın muhtelif yerlerinde öz yurtlarından koparılıp yok edilmeye çalışılan bütün unsurlarına olan manevi desteğimizin süreceğinin bilinmesini isteriz”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir