EğitimGiresunManşet Üstü

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARINI UĞURLADI

Giresun Üniversitesi 2013-2014 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen tören programıyla ve il protokolü ve öğrenci velilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

 

DSC_8059

Rektör Prof.Dr. Aygün Attar, törende yaptığı konuşmasına, Soma'da hayatını kaybeden madencilere rahmet dileyerek başladı. Attar,"Giresun üniversitesi sekizinci yaşında, sekizinci mezuniyet yılında; yine hem gururlu hem hüzünlü bir törende buluşmaktadır.Gururluyuz; çünkü hayata hazırladığımız binlerce genci bu bilgi limanından donanımlı ve sorumlu bireyler olarak açık denizlere uğurluyoruz.Hüzünlüyüz; çünkü çok sevdiğimiz öğrencilerimizden ayrılma vakti geldi ve onların geleceğe ışık gibi bakan aydınlık yüzlerini, eskisi kadar sık göremeyeceğiz" dedi.LIŞ

4500 MEZUN OLUYOR, 10.065 ÖĞRENCİ GELİYOR…

Üniversite ile ilgili bilgiler veren Attar, bu yıl 4500 öğrenci mezun ettiklerini ancak; 2014-2015 eğitim-öğretim yılında GRÜ'ye, 10.065 öğrenci kontenjanı,  1600’ün üzerinde de uluslararası öğrenci kontenjanı tanındığını söyledi. Giresun'un bölgedeki stratejik konumu, ulaşım kolaylığı ve tabii güzelliği ile üniversitenin ise akademik ve idari kadrolarının dinamizmi ile tercih nedeni olduğunu belirten Rektör Attar,  "Geçtiğimiz yıl olduğu gibi umuyor ve tahmin ediyorum ki 2014-15 eğitim-öğretim yılında da Türkiye ortalamasının üzerinde bir doluluk oranına ulaşacaktır" diye konuştu.DSC_8068

REKTÖR ATTAR: "GRÜ MÜSTESNA BİR YERE SAHİP.

KABUĞUNU KIRMIŞ BİR BÖLGE ÜNİVERSİTESİYİZ"…

Aygün Attar, şunları söyledi:" Giresun üniversitesi olarak; 250’si öğretim üyesi olmak üzere 660 kadar öğretim elemanı, 25.000’e yakın öğrenci sayısı ile yaşıt üniversiteler arasında müstesna bir yere sahibiz. Yorulsak da, bu gibi günlerde sizlerle bir arada yaşadığımız coşku, bizlere daha çok çalışma ve daha büyük işler yapma arzusu vermektedir.

Geçtiğimiz yılki mezuniyet töreni yapılırken henüz sadece temeli atılmış olan güre yerleşkesindeki muazzam fakülte binalarımız büyük oranda tamamlanmıştır ve önümüzdeki dönem inşallah faaliyete geçmiş olacaktır. Öğrencilerimiz ve personelimiz hak ettikleri fiziki alanlara kavuşmaya başlamıştır. Yeni eğitim mekânları, sosyal ve kültürel alanlar birer birer yükselmekte ve ilimizin siluetini değiştirmektedir.

Kıymetli misafirler sevgili öğrenciler; Bugün, 10 fakülte, 5 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 3 enstitü, 1 devlet konservatuarı ile merkezde ve ilçelerde, yani bütünüyle Giresun sathında varlığını sürdüren üniversitemiz, kabuğunu kırmış bir bölge üniversitesidir".

"Bir hocanız ve iki evladı üniversitede okuyan bir anne olarak size seslenmek istiyorum" diye sözlerini sürdüren Attar, öğrencilere de seslendi ve onlardan üniversite ile ilgilerini kesmemelerini istedi.

Prof. Dr. Aygün Attar, "Samimi ülke ve millet sevgisi, çalışkan ve başarılı insanlar meydana getirir. Bu samimiyeti içinizde dipdiri tutarsanız, hiçbir yılgınlık sizi çalışmaktan men edemez.

Farklılıklara, değişik fikirlere açık olun, meraklı ve sorgulayıcı olun. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. Rüyalara dalmasanız da, hayal edin, büyük düşünün, ve kendinize güvenin! İnanıyorum ki siz yeni nesillerin gayretleriyle; büyük Atatürk’ün belirttiği gibi: “Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü, “muasır medeniyet” seviyesinin üstüne çıkaracağız”.dedi

Giresun Belediye Başkanı Sayın Aksu da, memleketleri neresi olursa olsun öğrencileri bir Giresunlu olarak kabul ettiklerini  belirterek, "kapımız sizlere her zaman açık" dedi.

Giresun Valisi Hasan Karahan da öğrencilere yaşamlarında başarılar diledi ve aileleri kutladı.KK

İLK KEZ BİR ERKEK ÖĞRENCİ ÜNİVERSİTE BİRİNCİSİ

Bu yıl ilk defa Giresunlu ve bir erkek öğrenci üniversite birincisi seçildi. Birinci Bulancaklı Recep Rıdvan Kaçar'ın ödülünü ve plaketini Vali Karahan, ikinci Ömer Faruk Karslı'nın ödülünü Giresun Milletvekili Sayın Selahattin Karaahmetoğlu, üniversite üçüncüsü Bircan Demir'inkini ise Belediye Başkanı Sayın Kerim Aksu vererek başarılarından dolayı tebrik ettiler

Tören mezun olan öğrencilere temsili mezuniyet belgelerinin verilmesi ve kep fırlatma seremonisi ile sona erdi.

Törene Cumhuriyet Başsavcısı Abidin Bozan, Vali Yardımcısı Yüksel Çelik, İl Genel Meclisi Başkanı Murşit Gürel, TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar da katılımcılar arasındaydı.
Mezuniyet törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,Başbakan Erdoğan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bakanlar, Giresun milletvekilleri dışında, bazı milletvekilleri, bürokrat ve rektörler kutlama telgrafı gönderdi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir