GiresunUlusal

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ HOCALI’YI UNUTMUYOR, UNUTTURMUYOR

 Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesi’nde bulunan Hocalı kasabasında bundan 23 yıl önce Rusya’nın desteğiyle Ermeni askerleri tarafından gerçekleştirilen ve 613 kişinin katledilmesiyle sonuçlanan soykırımın yıldönümü nedeniyle Giresun Üniversitesi’nde, anma etkinliği düzenlendi.

0c92379e0a (1)

Güre Yerleşkesi’nde Kafkas İslam Ordusu Meydanı’nda düzenlenen törene, üniversitenin akademik ve idari personeli ve kalabalık bir öğrenci topluluğu katıldı. 

İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşının okunmasıyla başlayan törende bir konuşma yapan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, 8 yıldır farklı etkinliklerle Hocalı katliamını andıklarını hatırlatarak, “Aradan geçen 23 yılda hala daha acısı taze olan bu katliamın izleri silinmemiştir. Yaşananlara karşı her geçen gün daha da artan tepki ve bilinçle bu utancı tüm dünya öğrenene ve kabul edene kadar mücadele etmeye devam edilecektir” dedi.

128d4c97be

ATTAR: BABAMIN KABRİ HOCALI’DA, 23 YILDIR ZİYARET EDEMİYORUM

Attar, “Ben de Karabağlı bir ailenin evladı, babasının kabri Hocalı’da bulunan ve 23 yıldır kabrini ziyaret edememenin üzüntüsünü ve mahcubiyetini yaşayan bir Azerbaycan Türkü olarak; bu acıları en derinden yaşayan bir bireyim. Bir kez daha; şehitlere rahmet, katillere lanet, Hocalı’ya adalet diyerek sözlerimi tamamlamak istiyorum” diye konuştu.

Tören, Kafkas İslam Ordusu Anıtına Hocalı katliamı şehitlerinin anısına karanfil bırakılması ile sona erdi.

c017c35648

PANELDE DUYGUSAL ANLAR…

Üniversitede ayrıca, Sosyal Tesisler Konferans Salonu'nda, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Duman'ın oturum başkanlığında, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Şube Müdürü Dr. Hacı Hasanov ve o günleri yaşayan katliam tanığı Almas Hasanova ile Mehmed Nagiyev konuşmacı olarak katıldı.Her iki konuşmacının Hocalı ile ilgili anlattıkları salonda duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. 6800bbb7fc

Paneli, siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum kuruluşu temsilciler, öğretim görevlileri ve öğrencilerin yanı sıra Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru da izledi.5268e6ada9ATTAR:YAŞANANLAR UNUTULMAMALI….

Panel sonunda konuşma yapan GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar  tek isteğinin yaşanılanların unutulmaması olduğunu belirterek, "Hocalı'daki o topraklarda henüz o sert kan kokusunun varlık göstermeye devam ettiği, kazınan her karış topraktan insanlara ait, Hocalının masum halkına ait cesetlerin çıkabildiği bir ortamda hala Hocalı soykırımı ile ilgili ne Türk dünyası ne de dünya yeteri kadar tepki gösterememektedir. Yapılıyor ama yeterli değil" dedi.

Panel, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı'nın Hocalı katliamında hayatını kaybedenler için okuduğu dua sonrası sona erdi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir