AktüelEğitim

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ AZERBAYCAN’DA

Giresun Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Aygün Attar’ın Azerbaycan’ın Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun’un' un resmi davetlisi olarak katılacağı Kafkas İslam Ordusu'nun Bakü'yü İşgalden Kurtarışının 95. Yıldönümü törenlerine  Giresun Üniversitesi’nden bir heyet de gidiyor.e130ec8106

Karayolu ile Batum-Tiflis üzerinden Bakü’ye gitmek üzere yola çıkan heyet Batum’da tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri gezdikten sonra Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’e hareket etti.

Burada da kentin önemli yerlerini gezen heyet, Giresun Üniversitesi’nin ortak protolü olan ve bazı çalışmalar yürüttüğü, Tiflis Yunus Emre Türk Kültür Merkezini de ziyaret etti. Ziyarette Gürcistan temasları boyunca heyeti yalnız bırakmayan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Barış Demir karşıladı.

İvane Cavahişvili Tiflis Devlet Üniversitesi tarafından tahsis edilen bürolarda faaliyet gösteren merkez hakkında bilgiler veren ve Giresun Üniversitesi’yle de ortak protokol çalışmaları bulunduğunu ifade eden Müdür Demir, şunları söyledi:  “Türkiye’nin Dünyaya açılan kapısı olan Yunus Emre projesi, tüm dünyada bütün köklü devletlerde olduğu gibi, Türk kültürünü, tarihini ve Türkçe’nin yaygınlaştırılması ve tanıtılması için başlatılan ve başarılı bir şekilde sürdürülen çok önemli bir projedir. 25 ülkede 32 şubeyle faaliyet gösteren Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinin 2014 yılında sayısının 60’a çıkarılması hedeflenmektedir.

Giresun Üniversitesini merkezimizde görmekten ve ağırlamaktan mutluluk ve gurur duyduk. Sayın Rektörümüze de Türk dünyasına katkılarından ve Merkezimize verdiği desteklerinden dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Bilgilendirme toplantısında, Yunus Emre Projesi ve çalışmalarının anlatıldığı bir sunum gösterimi yapıldı.

Heyetimiz adına bir konuşma yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr.Ahmet Ergin, Barış Demir’e teşekkür ederek başladığı konuşmasında,  “Sayın Müdürümüzün anlattıklarını, sunumda gösterilen faaliyetleri ve Merkezi görünce son derece etkilendik ve gurur duyduk. Türk Kültürünün tanıtılması ve Türkçe’nin yaygınlaştırılması için gösterilen bu adanmışlık takdire şayandır. 

Bizde kendilerini tebrik ediyor ve tekrar teşekkür ediyoruz” diye konuştu.77c0313152Ziyaretin sonunda Ergin, Rektör Prof. Dr. Aygün Attar adına Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Barış Demir’e bir plaket takdim etti.

Ziyaretin ardından Tiflis’ten ayrılan GRÜ heyeti, Azerbaycan’ın Gence kentine hareket etti.

Öte yandan Rektör Attar, programı kapsamında ilk olarak yarın Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun’u ziyaret edecek.7c210e72bf

Giresun Üniversitesi heyetinde;  Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ergin, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Sarmaşık, Genel Sekreter Bünyamin Kaya,  Dış İlişkiler Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Şirin Dilli, Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Alptekin Tosun, Yrd. Doç. Dr. Kadir Öğmen Hançerlioğulları ve Yrd. Doç. Dr. Kıvılcım Gören, TÖMER Başkanı Yrd. Doç. Dr.  Ahmet Güngör, Öğretim Görevlisi Önder Başuslu, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Doğan Tunç, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Hüseyin Pehlivan, Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü Şube Müdürü Kader Çelebi ile İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Mustafa Durgan, Basın Koordinatörlüğü’nden Zafer Çamaltı yer alıyorlar.

Üniversite heyeti, kurtuluş günü etkinliklerinden sonra Bakü Avrasya Üniversitesi ve Odlar Yurdu Üniversitesi’nde Rektör Attar’a Fahri Doktora Unvanı verilmesi için düzenlenen törenlere de katılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir