logo

reklam

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ GÜRE’YE TÜRK DÜNYASI KURDU

Giresun Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Topluluğu (TÜDAT) tarafından düzenlenen 9. Bahar Şenlikleri, Güre Yerleşkesi Kafkas İslam Ordusu Meydanı’nda gerçekleştirilen“I. Türk Dünyası Şenlikleri”; Rektör Prof.Dr. Aygün Attar, üniversitenin akademik ve idari personelleri, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve TÜRKSOY temsilcileri ile öğrencilerin katılımıyla başladı.

 

75d17eb248

Üç gün sürecek şenliğikte,Türk Dünyası Şöleni, gençlik şöleni, Giresun değerleri teması ile hazırlanan programlar gerçekleştiriliyor. Şenlik boyunca birbirinden farklı oyunlar, tiyatro ve dans gösterileri, yarışmalar ile Gökhan Başaran ve Yüksek Sadakat konserleri izlenebilecek.

Şenlik kapsamında kemençenin piri olarak anılan Görele’li sanatçı Katip Şadi’ye fahri doktora unvanı verilecek.

bf46e9f4ac

ATTAR:"GİRESUN ÜNİVERSİTESİ'NİN TÜRK DÜNYASINDA, HAZAR HAVZASINDA ÖZEL BİR YERİ VAR"…

Şenliklerin açılış konuşmasını yapan GRÜ Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar, “-Giresun Üniversitesi’nin, Avrasya coğrafyasında, Türk Dünyasında ve Karadeniz havzasında çok özel bir yeri olan, bölgedeki dayanışma, akademik işbirliği ve hareketlilik konusunda iyi tanınan bir üniversite olduğunu belirterek,” Hatta gururla ifade etmeliyim ki; bu özelliği YÖK tarafından defaatle takdir ve teşvik edilmiştir” diye konuştu.

GRÜ’nün uluslararasılaşma sürecinde kısa sürede büyük mesafe katettiğini, yüzlerce uzman ismin katıldığı sempozyum, çalıştay ve konferanslarla; Ahıska, Doğu Türkistan, Kırım, Ermeni Sorunu, Rusya-Ukrayna ilişkileri, enerji rekabeti, ekonomik sorunlar, medeniyet ve kültür tartışmaları, kadın sorunları, İslam ve Tasavvuf konuları gibi pek çok güncel meseleye yönelik faliyetler gerçekleştirdiğini söyleyen Attar,şöyle konuştu: “Ben, Milletinin derdiyle dertlenmeyen, Milletinin tarihini ve bugününü okumayan fertlerin gelecekte başarılı olacağına hiçbir zaman inanmadım. Bu nedenle gençlerimizin, öğrencilerimizin hatta bütün Giresun üniversitesi ailesinin bu gibi konularda her vesile ile bilgilenmesi, şuurlanması beni ümitlendirmekte ve sevindirmektedir. Bu anlamda; bahar şenliklerinin “Türk Dünyası Şenliği” ile başlaması talebini olumlu karşıladık ve destek olma kararı aldık”.

Attar, katkılarından dolayı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Tataristan Özerk Cumhuriyetine, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığına ve Yesevi Sanat Topluluğuna, Türk Kültürü Teşkilatı Başkanı  Düsen Kasinov’a teşekkür etti.  

Konuşmaların ardından plaket takdimi yapıldı.f464c7851b

REKTÖR OTAĞDA KONUKLARIYLA BAĞDAŞ KURDU

Açılış programının son bölümünde; şenliğe katılan ülkelerin standları, Türk Dünyası Fotoğraf Sergisi ve Türk Otağının açılışları gerçekleştirilerek, toplu olarak gezildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?