GiresunUlusal

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ESKİ REKTÖR VEKİLİ YAKALANDI

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında aranan eski Polis Akademisi öğretim üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Bahar, Zonguldak'ta gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Bahar'ın, Mithatpaşa mahallesi Dağyolu sokakta ikamet eden amcasının evinde saklandığını belirleyerek, operasyon düzenledi.
Gözaltına alınan Bahar, sağlık kontrolünün ardından ifadesi alınmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.Bahar'ın Aksara'ya götürüleceği öğrenildi.

Bahar, bir süre önce KHK’yla meslekten ihraç edilmişti.

BAHAR GİRESUN ÜNİVERSİTESİ’NDE KADRO KURMUŞTUindir

Bilindiği gibi Halil İbrahim Bahar,  2010 yılında Polis Koleji yöneticisiyken YÖK tarafından Giresun Üniversitesi Rektör Vekilliği görevine atandı ve kısa süre sonra yapılan seçimde Rektör adayı oldu.  1 aylık vekil seçimlerden kendi görüşüne yakın ekibinin çalışmasıyla 89 oy alarak 1’inci çıktı. Ancak YÖK tarafından listeye konulmayınca, Aygün Attar’ın atanmaması için  yargı ve diğer yolları kullanarak kampanya yürüttü. 

Bahar'ın görev sürecinde, şu andaki Rektör Cevdet Coşkun’un yönetim ekibinde bulunan kişiler de üniversitede üst düzeylerde göreve başladı.  Özellikle Bahar’ın atandığının hemen ertesinde Başdanışmanlığa getirdiği Prof. Dr. Ünsal Bekdemir üzerinden Erzurum Üniversitesi kaynaklı bir kadrolaşma sağlanması da bu ve daha sonraki süreçte gerçekleşti.  

Bahar-Bekdemir’in kurduğu ve Cevdet Coşkun’un da yer aldığı kadro, Yılmaz Can döneminde de görev yaptı ve halen şu anda da çoğu yönetici ve müdür olarak görev başındalar.
Halil İbrahim Bahar’a, FETÖ soruşturması kapsamında Giresun Üniversitesi’nden başlayarak akademik geçmişiyle ve siyasi ilişkileriyle ilgili sorular da sorulması bekleniyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir