EğitimGiresunManşet Üstü

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ KÜNİB’İN GÖZDESİ

Aralarında Giresun Üniversitesi’nin de bulunduğu, Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) üyesi üniversiteler, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen ‘KÜNİB Tanıtım Günleri’ adlı etkinlikle tanıtıldı. Etkinliğe Rektör Prof.Dr. Aygün Attar ve üniversite heyeti de katıldı

KÜNİB'e üye üniversitelerin eğitim olanaklarının tanıtıldığı  organizasyona Türkiye Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun, üniversite yöneticileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Birlik üyesi birçok devlet ve özel üniversitenin katıldığı program, Azerbaycan’daki öğrencileri Türkiye üniversiteleriyle buluşturarak, gençliğin üniversite seçimini daha bilinçli bir şekilde yapmasına katkı sunmayı hedefliyor.

Organizasyonun açılış konuşmasını yapan KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Kafkasya coğrafyasının stratejik anlamda dünyanın kilit noktalarından olduğuna dikkat çekerek bölgenin geleceği konusunda düşünce üretme adına üniversitelere görevler düştüğünü söyledi. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, “Kafkasya Üniversiteler Birliği bu coğrafyayı bütün değerleriyle okuma anlama ve projelendirme çalışmasıdır. Biz iki devlet bir milletiz onun için ilk Azerbaycan’dan başladık. Azerbaycanlı kardeşlerimizi Türkiye’ye davet ediyoruz. Onlara çok büyük kolaylıklar ve imkânlar tanıyoruz. Kafkasya Üniversiteler Birliğini 1. tanıtım günlerinde Azerbaycan’da 50 tane öğrenciyi Türkiye’de ücretsiz okutacağız” dedi.

kunib-uyesi-universiteler-azerbaycanda-tanitildi-IHA-20140503AW079392-7-t

Etkinlik süresince üniversitelerin hazırladıkları stantları ziyaret eden öğrencilere üniversitelerin bölümleri hakkında görsel sunumlar ve çeşitli broşürlerin dağıtımı yapıldı. Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar da kendisinin Bakü doğumlu olması ve organizasyonun kendi memleketinde yapılıyor olmasının kendisi için anlamlı olduğunu ifade etti. Attar, devlet üniversiteleri olarak Kafkasya Bölgesinden öğrencilerin Türkiye'de eğitim almaları konusuna özel önem verdiklerini bildirdi. Profesör Attar ayrıca “'Yapılan bu toplantı bölgede eğitimli kadroların artması adına çok önemli” diye konuştu.

Fırat üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ise “Mühendislik, sağlık ve veterinerlik alanında Türkiye’nin en iyi 

üniversitelerinden biriyiz. Bizi seçen öğrenciler pişman olmayacaklar. Bu toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türkiye, Azerbaycan’ın ve bütün Türk dünyasının en iyi olması dileğiyle herkese saygı ve selamlarımı sunuyorum” dedi.

22e0048534

36 üniversitenin katıldığı KÜNİB Fuarında Giresun Üniversitesi'nin stantı da yoğun ilgi gördü. Protokol, öğrenci velileri ve öğrencilerin adeta akınına uğrayan stantı Türkiye Büyükelçisi Alper Coşkun da ziyaret ederek bilgi aldı. 

Öte yandan fuar sonrası KÜNİB başkanı Ramazan Korkmaz ve beraberindeki heyet, Azerbaycan Eğitim Bakanlığını ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Korkmaz ve beraberindeki heyet, Bakü Devlet Üniversitesi(BDÜ)'ni ziyaret etti. Burada BDÜ rektörü Abel Maharramov’la bir araya gelen KÜNİB üyesi üniversitelerle BDÜ arasında karşılıklı işbirliği anlaşmaları imzalandı.

kunib-uyesi-universiteler-azerbaycan-da-tanit-5982341_o

Başkanlığı ve Sekretaryası Ardahan Üniversitesi tarafından yürütülen KÜNİB'in 14 farklı ülke üniversitelerinden 67 üyesi bulunuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir