Aktüel

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ AKADEMİSYENİ ERASLAN’A ÖDÜL

Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Selcan Alperay Eraslan’ın tez çalışması ödül aldı. Eraslan’a ödülü, doktora yaptığı Ege Üniversitesi’nde düzenlenen törenle takdim edildi.
Ege Üniversitesi (EÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Tarihi Anabilim Dalı Doktora Öğrencisi Selcan Alperay Eraslan’ın, “Osmanlı Arşiv Kaynaklarına Göre Osmanlı Ermenileri Arasındaki İhtilaflar (1863-1918)” konulu doktora tezi, Birkökler Vakfı tarafından her yıl düzenli olarak verilen “Prof. Dr. Hatice Karhan Başarı Ödülü”ne layık görüldü. EÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde düzenlenen yönetim kurulunda Selcan Alperay Eraslan’a plaket takdim edildi. Dr.Eraslan plaketini tez danışmanı Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan’ın elinden aldı.

Ersan, “Selcan Alperay Eraslan’ın hazırladığı bu tez Türkler ve Ermeniler arasında gerçekleşen ihtilafların Osmanlı kaynaklarına göre detaylı bir şekilde incelenmesi ile oluşturuldu. Birinci Dünya Savaşı, onun öncesi Balkan Harbi, Trablusgarp Savaşları ve Doğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere Anadolu’nun çeşitli coğrafyalarında yaşayan Ermeniler; Ruslar, Fransızlar ve İngilizlerin kışkırtmalarına kapılıp bizimle mücadelenin ötesinde arkadan hançerleme gibi bir tutum içerisine giriyorlar. Yani asırlardan beri komşu olarak yaşayan bir toplum birbirleriyle savaşır hale geliyor. Yine Ermenilerin kendi içinde de bir mücadelesi var. Dolayısıyla tüm bunların ortaya konulması oldukça önemli. Özellikle Doktora öğrencimiz Selcan Alperay Eraslan’ın hazırladığı bu tez çalışması bu konuların aydınlatılmasında öncü olacak. Bu sadece Osmanlı arşivlerine göre yapılan bir çalışma. Hem Rus kaynaklarında hem Batı arşivlerinde hem de Ermeni kaynaklarında bu konu ile ilgili pek çok doküman, belge var. O kaynaklar da incelendiğinde bu mesele çok daha farklı ele alınacaktır. Selcan Alperay Eraslan’ın çalışmasının bu konuda ilk adımı atan bir çalışma olması nedeniyle kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Enstitü Yönetim Kurulu’muza da böylesi bir organizasyonu düzenlendikleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.
“Bu ödüller kalitenin birer yansıması”

EÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Mutluer ise “Enstitü olarak öğrencilerimizin böylesi başarılar elde etmesi bizleri hem mutlu ediyor hem de gururlandırıyor. Enstitümüzde giderek artan bir şekilde kaliteye odaklanmış olmamız ve konudaki çabalarımız sonucunda artık bunun meyvelerini toplamaya başladığımızı düşünüyoruz. Bu bir tesadüf değil, bu ödüller kalitenin birer yansıması. Enstitü olarak hem kurumsallaşmak hem de bu tür önemli konulara teşvik etmek açısından da yönetim kurulumuz her zaman dikkatli ve kararlı bir şekilde çalışmalar yürütüyor. Bu nedenle öğrencimize bu plaketi takdim etmekten onur ve gurur duyuyoruz. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. 

Eraslan ise, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Lisans eğitimimden beri her zaman yanımda olan, beni kolunun kanadının altından ayırmayan başta tez danışmanım olmak üzere tüm hocalarıma bana öğrettikleri her bir bilgi için sonsuz minnettarım. Tezimin yuvamın kanatları altında kitaplaşacağını bilmek benim için ayrı bir gurur ve onur kaynağı… Ne mutlu ki Egeliyim. Bu tez esasında inanılmaz acılar ve sıkıntılar dolu bir dönemin ardından yapılan doğum gibi benim için… Tez sürecinde başıma gelmeyen kalmadı desem yalan olmaz ama sanırım en ağırı yaşadığım o sarsıcı ölümdü.. Seneler süren bir yas ve çok ağır bir tedavi sürecinin ardından daha önce yazdığım her şeyi silip sıfırdan inşa ettiğim bu çalışmanın takdir edilmesi benim için Anka kuşu olmakla eş değer…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir