GenelGiresunManşet Üstü

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ 9 YAŞINDA MUCİZE YARATTI

2006’DA KURULAN GİRESUN ÜNİVERSİTESİ 9 YILDA HIZLA BÜYÜDÜ. İLK KADROLU PROFESÖRÜ PROF. DR. AYGÜN ATTAR'IN 2012’DE REKTÖR OLMASIYLA ADETA BİR MÜCİZE GERÇEKLEŞTİ.

ÜNİVERSİTEMİZİN BUGÜN; TAMAMI YENİ BİNALARDA EĞİTİM VEREN 5'i SON İKİ YILDA KURULMUŞ 13 FAKÜLTE, 12 MESLEK YÜKSEKOKULU, 3 YÜKSEKOKUL, 3 UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU, 3 ENSTİTÜ, 1 DEVLET KONSERVATUVARI VE 13 ARAŞTIRMA MERKEZİ, 723 AKADEMİSYEN, 343 İDARİ, 243 HİZMETLİ PERSONELİ, 46 ÜLKEDEN, 81 İLDEN 26 BİN ÖĞRENCİSİ, 132 MİLYON LİRA BÜTÇESİ VAR… 

GÖRKEMLİ KUTLAMA….

Giresun Üniversitesi’nin 9. kuruluş yıldönümü, il protokolünün tamamının ve çok sayıda davetlinin yoğun katılımıyla gerçekleşen gurur veren bir programla kutlandı.  

DSC_5531

Saygı duruşu, istiklal marşı, bazı bakanların kutlama mesajlarının okunmasından sonra, Devlet Konservatuvarı akademisyenleri, müzik dinletisi sundu. Ardından da GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar,   kuruluşundan bu yana geçen süreyi değerlendiren bir konuşma yaptı. 2007 yılında tek kadrolu profesörün kendisi olduğunu söyleyen Attar, “bugün 723 akademik kadromuz var” dedi.

Giresun’un en büyük ve en önemli kurumu haline gelen üniversitenin “Kuzeyin Parlayan Yıldızı” olduğunu belirten Rektör Attar, “28 Mart 2012 tarihinden bugüne geçen sürede; daha çok büyüdük ve geliştik. Giresun Üniversitesi, 2006 yılında kurulmuş genç bir üniversite olmasına rağmen Türkiye’nin en hızlı büyüyen üniversitesi olma iddiasını kanıtlamış bir üniversitedir” dedi.

DSC_5540REKTÖR:HEM KURULUŞUMUZU TAMAMLADIK, HEM DE AKADEMİK BİLİMSEL YENİ  BİRİMLERLE DONANDIK.

Attar, şu bilgileri verdi: “2015’e uzanan bu zorlu ve önemli süreçte Giresun Üniversitesi, hem kuruluşunu tamamladı hem akademik ve bilimsel yeni birimlerle donandı.

Fiziki donanım ve kapasite açısından da büyük başarılara imza atılırken bugün; 13 Fakülte, 12 Meslek Yüksekokulu, 3 Yüksekokul, 3 Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, 3 Enstitü, 1 Devlet Konservatuvarı ve 13 Araştırma Merkezi sayısına ulaştık.

Sadece son iki yılda; 5 fakülte, 6 meslek yüksekokulu, 1 yüksekokul ve 9 araştırma merkezi kuruldu. Spor Bilimleri Fakültemizin Bakanlar kurulu kararı geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Akademik ve idari personel sayılarımızda da iki kat ve daha fazla artışla büyük bir aile olduk. 2007 yılında bir profesörümüz vardı ve o bendim. 190 akademisyen sayısından bugün 723 sayılarına ulaştık. İdari personel sayımız da 112’den 343’e ulaşmıştır. Ayrıca 243 hizmet sözleşmeli personelimiz bünyemizde görev yapmaktadır”.

“BÜTÇEMİZ 132 MİLYONA ULAŞTI”

Akademik birimler akademik ve idari personel ve gerekse fiziki yapı itibarıyla büyük gelişim ve atılım gösteren Giresun Üniversitesi’nin bütçesinin de aynı oranda artış gösterdiğini ifade eden Attar, şöyle konuştu: “ 2012 yılında 60 milyon TL olan bütçemiz, 2014 yılında 132 milyon TL gibi rekor bir seviyeye ulaşmıştır.

Sonuç olarak, üniversitemiz; bugün itibarı ile; yaklaşık 26 bin öğrenci mevcudu,723 akademik, 343 idari ve 243 hizmet sözleşmeli personeli ile eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdüren; ulusal ve uluslararası platformlarda hızla büyüyen ve fark yaratan bir üniversite konumuna gelmiştir”.

DSC_5535ATAR’DAN MÜJDE…38 BİN METREKARE ALANA YAPILACAK DEV SAĞLIK KAMPÜSÜNÜN İHALESİ TAMAM….

Aygün Attar, TOKİ ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde 55.000  m²’lik alan üzerine Fen- Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Enstitüler ve Araştırma Merkezleri, altyapı ve çevre  düzenlemelerinden oluşan binaların tamamlanarak 2014-2015 eğitim-öğretim yılına yetiştirildiğini ve böylece üniversitenin inşaat yaparak tarihinde bir ilki gerçekleştirdiğini söyledi.

Yapılaşma hamlesinin devam edeceğini sözlerine ekleyen GRÜ Rektörü, bir de müjde verdi. Attar,“Maliye ve Kalkınma Bakanlıkları nezdinde yaptığımız girişimler sonucunda; Tıp Fakültesi, Morfoloji ve Uygulama – Araştırma Merkezi Hastanesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu birimlerinin yer alacağı toplam 38 bin m2 lik yeni inşaatların ihalesi 4 Aralık 2014 tarihinde yapıldı. Yer tesliminden sonra inşaat çalışmalarına hızla başlanacak olup, 2016 yılında tamamlanması planlanmaktadır” dedi.

Ömer Hekim Tıp Fakültesi hakkında da bilgiler veren Attar, tam donanımlı ameliyathane, yataklı yoğun bakım ve acil ünitesi,yatan hasta odaları ve pek çok ana bilim dalıyla poliklinik hizmeti veren fakültede şu an itibarıyla; 7 Profesör, 4 Doçent, 35 Yardımcı Doçent, 3 Araştırma Görevlisi görev yaptığını söyledi ve “ artık birçok ameliyatın başarılı bir şekilde yapılabildiği hastanede her geçen gün artan modern tıbbi donanımıyla halkımızın yaralarına ilaç olmaya başlamıştır” şeklinde konuştu.

Rektör Aygün Attar, konuşmasının sonunda üniversite eğitiminin amacından, öğrenci olaylarına, bugün Türkiye ve Azerbaycan tarafından imzalanan TANAP projesine, kadına yönelik şiddete kadar geniş bir perspektifte konulara değinerek ,sözlerini Çanakkale şehitlerine rahmet dileyerek tamamladı.

GRÜ'NÜN YENİ PROF VE DOÇENTLERİ CÜBBE GİYDİ 

Programın son bölümünde; üniversitemizden Profesör, Doçent ve Doktor ünvanı alan akademisyenlerin cübbe giyme töreni yapıldı.

cats

Akademisyenlere; Vali Hasan Karahan, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı  Tuğgeneral Mustafa Doğru, Belediye Başkanı Kerim Aksu, Rektör Prof.Dr. Aygün Attar, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karşit, Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere, Doğankent Belediye Başkanı  Haşim Birol Tekin, Bulancak Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Bulut, üniversitenin  yöneticileri cübbelerini giydirdi.

69fdc73c1e

Kutlama törenine, İl protokolünün yanısıra, bazı ilçe kaymakamları ve belediye Başkanları, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve davetliler üniversitemizin akademik-idari personelleri aileleriyle katıldılar.DSC_5588

 

GRÜ’nün 9. Kuruluş Yıldönümü Kutlama Etkinliği, toplu fotoğraf çekimi ve ardından düzenlenen kokteylle sona erdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir