logo

reklam

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ 10.AKADEMİK YIL AÇILIŞINI YAPTI

Giresun Üniversitesi’nin 2015-2016 akademik yılı 10'uncu yıl açılışı kalabalık katılımlı bir törenle yapıldı.

 

 

 

 

 

DSC_0128

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ve ardından öğrenci konseyi başkanı Ömer Faruk Kocatepe’nin konuşmasıyla başlayan tören, GRÜ Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar’ın açılış konuşmasıyla sürdü.

 

DSC_0136

 

DSC_0154ATTAR’DAN UNESCO MÜJDESİ

Attar, törende yaptığı konuşmada, üniversitenin gelişimini örneklerle anlatarak bilgiler verdi. 6 bin öğrenci ile kurulan Giresun Üniversitesi' nde bugün 30 bin ulusal, bin de uluslararası öğrenci eğitimini devam ettirdiğini ifade eden Attar, konuşmasında,  UNESCO'nun Giresun Üniversitesi'nde kürsü açtığının müjdesini verdi.

Giresun Üniversitesi’nin şehrin bütününü hedefleyen bir gelişim perspektifiyle; ilçelerde bile mini kampüsler oluşturduğunu, hayal olarak görülen lisans ve lisansüstü programların hayata geçirildiğini anlatan Rektör “üniversitemiz;  825 öğretim elemanı, 13 Fakülte, 3 Enstitü, 1 Devlet Konservatuvarı, 5 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksekokulu, 15 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile kurulduğu günlerdeki seviyenin her bakımdan kat kat ilerisinde bir seviyeye ulaşmıştır. Yaklaşık 30 bin öğrenciye sahip olan Üniversitemizin tercih edilme yüzdesi ise bu yıl lisans programlarında Türkiye Genel Ortalamasını aşarak %99.72’lik bir doluluk oranına ulaşmış, ön lisans programlarında da %96.42’lik bir oran yakalayarak başarısını ortaya koymuştur”diye konuştu.  

DSC_0152"HARVARD ÖLÇEĞİNDE AMFİLER"

Attar, Giresun Üniversitesi'nin şehir merkezinde 90 bin metrekare alanda inşaatlarını tamamladığını dile getirerek, "İçerisinde 40 adet Harvard Üniversitesi' ndekiyle bire bir olan 40 adet amfi bulunmaktadır. Bu inşaatlar TOKİ tarafından kısa süre içerisinde tamamlandı" dedi.

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın, 2015 Nobel Kimya Ödülüne layık görülmesini de değerlendiren Attar, “bizlere bu sevinci yaşatan, ülke ve millet sevgisini gururla ortaya koyan bu değerli bilim adamımızın önünde saygıyla eğiliyor ve kendisini yürekten kutluyorum. Üniversitemiz akademik personelinden de uluslar arası başarılar gelmesini diliyor ve ümit ediyorum” ifadesini kullandı.

GRÜ Rektörü Attar, şunları söyledi:”2015-2016 eğitim-öğretim yılına girdiğimiz şu günlerde maalesef ülkemizin etrafında kan, gözyaşı, sürgünler, göçler, mülteciler, iç çatışmalar, işgaller ve savaşlar sürmektedir. Ülkemiz içinde ise 30 yılı aşkın bir süredir iç ve dış desteklerle birliğimizi ve bütünlüğümüzü hedef alan terörün yeni bir saldırı kampanyası sürmektedir. Tuzaklarla, yol kesmelerle, mayınlamalarla öncelikle doğu ve güneydoğu ahalisine; bizden koparıp aldığı canlarımız, şehadet şerbeti içen evlatlarımızla da bütün memlekete ızdırap veren ayrılıkçı terörizme dün olduğu gibi bugünde sebatla karşı çıkmayı bileceğiz. Doğudan Batıya, Kuzeyden Güneye yurdun dört bir yanından öğrencileri bulunan üniversitemizde, insanlığın erdemine inanan, tarih ve kültür şuuruna sahip nesiller yetiştirme azmimizden hiçbir zerre yitirmeyeceğiz.

Aygün Attar, konuşmasının sonunda, öğrencilere “Binyılların getirdiği kardeşlik hukukunu güçlendirmenizi, ülkemizi acı ve gözyaşı coğrafyasına dönüştürmek isteyenlere de fırsat vermemenizi rica ediyorum”diye seslendi.

Giresun Valisi Hasan Karahan ise Giresun Üniversitesi 10'uncu akademik yılını kutlayarak, "Nice 10'uncu yıllara diyorum. Çünkü Giresun Üniversitesi gelişen, kuzeyin parlayan yıldızı olarak yoluna devam ediyor. Eğitim-öğretim yılınız hayırlı olsun" diye konuştu.

Konuşmaların ardından  Milli Eğitim Eski Bakanı Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Hasan Celal Güzel, “Osmanlı’dan Günümüze Mülteciler/Göçler” konulu açılış yılının ilk dersini verdi.

 

Merkez rektörlük konferans salonunda gerçekleşen töreni, Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu telgraf çekerek kutladı.

DSC_0131

10.yıl akademik yıl açılış törenine,Giresun Valisi Hasan Karahan, CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, MHP Milletvekili Orhan Erzurum Belediye Başkanı Kerim Aksu, kaymakamlar, bazı ilçe belediye başkanları,siyasi parti temsilcileri, STK  bütün il protokolü eksiksiz katıldı. AKP ise davetli olduğu halde törene temsilci göndermedi. Özellikle milletvekili adaylarının törene katılmaması tepki görüp eleştirilirken, “ilinin üniversitesinin açılış törenine katılmayan aday Giresun’u nasıl temsil edecek” yorumları yapıldı.  

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?