Kültür - Sanat

GİRESUN-ŞEKİ KARDEŞLİĞİ TAZELENDİ

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin ve Giresun Belediye Konservatuarı Halk Dansları topluluğu kardeş şehir olan Azerbaycan’ın Şeki şehrine giderek 4.İpek Yolu Müzik Festivaline katıldılar.

“KARDEŞLİĞİMİZ TAZELENDİ”d4q9ggo9ylm3bgu01mra22
Festivalin 4.gününde Giresun Belediyesi ile Şeki Belediyesi arasındaki kardeşliğin devam etmesi ve tazelenmesi adına Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ve Şeki Belediye Başkanı Fikret Caferov tarafından “kardeş şehir protokolü” imzandı.

Atılan imzaların ardından bir konuşma yapan Başkan Kerim Aksu “Bizler kardeş şehir olalı 12 yıl oldu. Bugün de onun tescilini yapıyoruz. Burada olmaktan Giresunlular olarak çok büyük mutluluk duyuyoruz. Buraya gelerek kültürlerin ne kadar benzer olduğunu gördük. Bu kardeşliğin sürmesini hem iki şehrin hem de iki devletimizin de ilelebet yaşamasını ve burada verebileceğimiz katkıları da iki belediye olarak sonuna kadar sürdüreceğimizi ifade etmek istiyorum. Tekrardan hepinize saygılar sunuyor ve kardeşliğimizin uzun yıllar sürmesini diliyorum.” dedi.

Aksu’dan sonra konuşan Şeki Belediye Başkanı Fikret Caferov ise “Bugün Şeki için çok değerli ve çok anlamlı bir gündür. 4. İpek Yolu Müzik Festivalinde coşku dolu anlar yaşıyoruz. Kardeş şehrimiz olan Giresun ile kardeşliğimizin 12.yılında imzalarımızı attık ve kardeşliğimizi tazelemiş olduk. Bu iki millet birbirine kardeş olmuşlar inşallah bu hep böyle devam eder.” dedi.

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin de “Bu güzel günde atılan imzalarla Giresun ile Şeki arasında olan kardeşlik tekrar perçinleştirildi.” Diye konuştu.dhj9b34tzi59w36u2i451j

Şeki Valisi Elhan Usubov ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Sizleri güzel şehrimiz Şeki’de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğumu söylüyor ve hoşgeldiniz diyorum. Şeki 4.İpek Yolu Müzik Festivali’nin en büyük konuğu Türkiye’dir. Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin bize karşı büyük bir dostluğudur. İki devlet arasındaki dostluk günden güne daha da iyiye gitmektedir. Bugün burada güzel bir protokol imzalanmasından çok memnun olduk. Sizi yürekten tebrik ediyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından iki kardeş şehrin belediye başkanları ve valileri arasında hediye takdimleri yapıldıktan sonra imza töreni son buldu.

“GİRESUN TOPRAĞI ŞEKİ’DE”
Kardeşlik protokolünün imzalanmasının ardından Şeki şehrinin meydanında bulunan bir parka Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu tarafından getirilen toprak ve yine Şeki ile kardeş şehir olan Konya’nın Meram ilçesinden getirilen toprak düzenlenen törenle parka konuldu.

Şeki’de kendilerine gösterilen misafirperverlikten duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Aksu “Şehrimizde düzenlemiş olduğumuz Uluslararası Giresun Aksu Festivaline katılan Şeki belediye başkanımız kutsal saydıkları topraklarını Giresun’a getirmişti ve getirilen toprağı şehrimizin meydanı olan ve belediye binamızın önünde bulunan Atatürk Meydanı’ndaki alana koyduk. O artık bizim toprağımız ona gözümüz gibi bakacağız. Bizde kendi topraklarımızı Şeki’ye getirdik. Ve sizlerinde bizim topraklarımıza gözleriniz gibi bakacağından eminiz. Bizim kardeşliğimizin artık toprak kardeşliği, kan kardeşliği olduğuna inanıyor hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti topraklarına gözümüz gibi bakacağız diyen Şeki Belediye Başkanı Fikret Caferov ise “Değerli belediye başkanlarım, sizler Türk topraklarını getirdiniz ve şehrimize koydunuz. Bizde bu topraklar için öz mesuliyetimiz ve sorumluluğumuz arttı. Bu topraklarınızı sonsuza kadar koruyacağız. İki kardeş milletin dostluğu ebedi olsun. Yaşasın Türkiye, Azerbaycan.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir