AktüelGiresun

GİRESUN POLİSİ ENGELSİZ ANLAŞIYOR

Giresun Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce uygulamaya konulan, “Engelsiz Anlaşmak” Projesi Kapsamında; 15 personel Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kursu başarıyla tamamladı. 

Halk eğitim görevlisi Yurdagül Aydın tarafından yaklaşık 3000 kelime öğretilen “İşaret Dili Eğitimi" programına katılan kursiyerlere sertrifkaları düzenlenen törende verildi.  

2015-26-3

Törende konuşan İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk;projeyi uygulama nedeni olarak şunları söyledi: “Burada İl Emniyet Müdürü aynı zamanda da bir engelli adayı olarak hitap ediyorum, Giresun Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yüzde 13,5 engelli oranıyla ülkemizde ilk sıralardadır, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 2012  yılında yapılan çalışmada Giresun’da 993 işitme ve konuşma engelli vatandaşımız tespit edildi. Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı aksine engelinden dolayı hiçbir imkandan yoksun kalmamasına özen gösterilmelidir. Bu bilinçle Giresun Emniyet Müdürlüğü olarak Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği kurarak hazırladığımız "Engelsiz Anlaşmak" projesi ile işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımızın herhangi bir nedenle emniyet birimlerimize başvurmaları halinde işlerini en sağlıklı biçimde halledebilmeleri hedeflenmiştir"

Öztürki" Biz biliyoruz ki engelli olmak bir kusur değildir. İnsanlık için asıl engel, gönül penceresinin kapalı olmasıdır. Asıl engelliler ise doğuştan ya da sonradan fiziksel ya da zihinsel engelli olanlar değil, karşılarına çıkan engeli geçemeyenlerdir. Unutmayalım ki engellilere saygı, onlara yaşama sevinci vermektedir” dedi.

2015-26-5

Vahit Sütlaş Tiyatro Salonundaki  törene; Vali Yardımcısı Yüksel Çelik, İl Jandarma Alay Komutanı Ali İhsan Ersoy, İl Sağlık Müdürü Ahmet Bal, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Tosun, Halk Sağlığı İl Müdürü Fazlı Özkan, Halk Eğitim Müdürü Harun Karabörk katılarak kursiyerlere sertifikalarını verdiler. Yapılan sertifika töreninde; işitme engelli vatandaşların Trafik, Asayiş ve Pasaport Şube Müdürlüklerine müracaatlarının ilgili Şube Müdürlükleri personeli tarafından alınması temsili olarak yapılırken, tüm kursiyerlerin İstiklal Marşı ve Polis Marşını işaret dili ile söylediler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir