GiresunKültür - Sanat

GİRESUN ÖZEL İDARESİ’NİN YENİ KİTAPLARI…

Giresun İl Özel İdaresinin 2015 yılında yaptığı çalışmalar kapsamında yıl içinde hazırlanan kitapların basımı tamamlandı.  

 

GAZANFER İLTAR, GİRESUN'UN EVLERİNİ KİTAP YAPTI

Düzenlenen tanıtım kokteyli ve imza töreninde, DOKA ve İl Özel İdaresinin birlikte yürüttüğü “Giresun Kültür Varlıkları Literatürü ve Kazandırılması” projesi kapsamında hazırlanan “Giresun Evleri”  ve hazırlık çalışmalarına 2 yıl önce başlanan” Geçmişten Günümüze Giresun” isimli kitaplar tanıtıldı.

2016-174-5İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Fatsa, Giresun Kültür Envanteri, Şiire Adanmış Bir Ömür: Şair Ahmet Kacar, Giresun Yöresi Ağızları, Geçmişten Günümüze Giresun’da Dini ve Kültürel Hayat Sempozyumu, Giresun Kazası Nüfus Defteri ve son olarak Giresun Evleri ile Geçmişten Günümüze Giresun adlı çalışmaların tamamlandığını söyledi

Geçmişten Günümüze Giresun adlı kitap hakkında Prof. Dr. Ünsal Bekdemir, Giresun Evleri adlı kitap için ise Doç. Dr. Gazenfer İltar tarafından kısa birer sunum yapıldı.

Törende konuşan Vali Hasan Karahan; “Giresun gerçekten yavaş yavaş hatırlamaya başladığımız bir tarih hazinesidir. Çok kültürlü, çok dilli, çok dinli bir dünya şehri olması dolayısıyla zenginliklerini, farklı kültürleri buluşturup meydana getirdiği medeniyetin kalıntılarını şehrimizde görüyoruz. Valilik ve İl Özel İdaresi olarak Üniversitemizin de desteğiyle değerlerimizi gün yüzüne çıkarıp insanlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Giresun Evleri yaşayan kültür anlamında en değerli kaynağımız. Dik Sokak, tarihi camilerin restorasyonu, Ada ve Giresun Kalesi gibi büyük projelerle kültürümüzü ihya etmeye çalışıyoruz. Giresun’un kendine has kimliği kaybolup gitmesin, güçlenerek devam etsin diye gayret ediyoruz. Emeği geçen herkese, Giresun Evlerini yaşatan ve sabırla korumaya azmeden insanlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” dedi.

Ardından tanıtımı yapılan kitapların yazarları misafirlerin edindiği kitapları imzaladı.

Programa bürokrasi, üniversite, STK çevresinden çok sayıda davetli katıldı.  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir