Giresun

MUTLU SON…

 

ÖĞRENCİ SAYISI REKTÖR ATTAR'LA 25 BİNE ULAŞAN GİRESUN ÜNİVERSİTESİ, TARİHİNDE İLK KEZ 5 BİN 500 ÖĞRENCİ MEZUN VERDİ.GİRESUN ATATÜRK STADYUMUNDA MAVİ, YEŞİL, TURUNCU, ÇİÇEKLER AÇTI 

DSC_1828

Giresun Üniversitesi 2012-2013 yılı eğitim-öğretim döneminde 5 bin 500  öğrencisini daha mezun etti. Üniversitenin Giresun Atatürk Stadyumu’nda gerçekleştirilen mezuniyet töreni önceki yıllara nazaran çok yoğun bir katılımla gerçekleşti.

A

Törenleri 10 bini aşkın kişi izledi. Özellikle aileler çocuklarını bu mutlu günlerinde yalnız bırakmadılar. 2013-958-3
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende GRÜ halkoyunları ekibinin gösterisi büyük alkış aldı.DSC_1765

Ardından konuşan Giresun Üniversitesi Rektör’ü Prof. Dr. Aygün Attar, "Giresun Üniversitesi olarak yavaş,yavaş kıdem kazanmaktayız.1,5 yıl önce 90 olan Öğretim Üyesi sayımız bugün itibari ile yaklaşık 200 civarındadır.Öğrenci sayımız ise 15 binden 25 bine ulaşmıştır."dedi.

DSC_1783

Attar, konuşmasında şunları söyledi:”Üniversitemiz son bir yılda uluslararasılaşma yolunda çok büyük ivme kazanmıştır. Uluslararası boyutta konferanslar, paneller,seminerler ve sempozyumlar gerçekleştirerek başarılı sonuçlar elde etmiştir.Bu sene itibari ile 14 farklı ülkeden 70'den fazla öğrencimiz bulunmaktadır.Bu yıl YÖK tarafından Giresun Üniversitesi’ne ayrılan uluslararası öğrenci kontenjan sayısı 2 bindir. Böylece dünyanın çeşitli ülkelerinden,şehirlerinden gelecek öğrencilerimiz için hazırlıklar yapmamız gerekmektedir.

 Özellikle yurt konusunun çözülmesi için her Giresunlu sorumluluk bilinci içinde elini taşın altına koymalıdır.

Yine uluslararası işbirliği anlaşmalarıyla öğrenci, öğretim elemanı ve personel değişim programlarıyla uluslararasılaşma yolunda bölge ülkeleri arasında tercih edilen prestijli bir Üniversite haline gelen üniversitemiz bu yolda da emin adımlarla ilerlemektedir."

ÖĞRENCİLERE ÖĞÜT:" BAYRAĞIMIZ GİBİ HER ZAMAN DİK DURUŞLU OLUN"

Rektör Attar, öğrencilere "Bu ülkenin sizlere ihtiyacı olduğunu, bu ülkenin geleceğini sizlerin kuracağını asla unutmayın. Her zaman dik duruşlu olun. Bayrağımız gibi dimdik ve gururla bayrağımızı dalgalandırın. Virgül gibi sakın ola eğilmeyiniz. Hep ünlem gibi dimdik olunuz” diye seslendi. 

Aygün Attar, şunları söyledi: "Tarih yaratmış bir milletin evladısınız. Zaman zaman tarih okuyunuz. Tarihin insanın mücadele azmi için büyük motivasyon kaynağı olduğunu göreceksiniz. Yabancı dil bilginizi geliştirin. Giresun’u ve Üniversitemizi unutmayınız. Mezunlar olarak dayanışma gurupları oluşturun. İlerde hepiniz farklı yerlerde olsanız da birbirinize destek olma fırsatları yaratın.

Samimi ülke ve Millet sevgisi, çalışkan ve başarılı insanlar meydana getirir. Bu samimiyeti içinizde diri tutun. Farklılıklara, değişik fikirlere açık olun. Meraklı ve sorgulayıcı olun. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı ancak bu merak ile önleyebilirsiniz.

Günümüzde bilgiye ulaşmak isteyen ve gelişmek için samimi çaba ortaya koyan bireyler için mezun olunan Üniversitenin ve okunulan şehrin de önemi nisbeten azalmıştır. Donanımınızı gözden geçirin, eksiklerinizin farkında olun ama asla umutsuz olmayın.

Gerçekçi olun ancak hayal kurmaktan da asla vazgeçmeyin. Her zaman dik duruşlu olun. Bayrağımız gibi daima dik durun. Sizi hayata açılan bilgi limanından hayata uğurlamanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yolunuz açık olsun"

DSC_1790
VALİ'DEN ÜNİVERSİTEMİZE ÖVGÜ: "GİRESUN GABUĞUNU GIRDI, GRÜ'DE GABUĞUNU GIRDI"

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin ise konuşmasına, " Giresun “gabuğunu gırdı”, Giresun Üniversitesi de “gabuğunu gırdı” diye başladı.

Üniversitenin başarılarını öven Şahin, şunları söyledi: "Bu başarı her gün, her yıl katlanarak devam edecek ve güzel akademik yıllara ulaşacağız. Bu gençlerimiz buradan ayrıldıktan sonra vatan uğruna hizmet edecekler. Giresun’un en güzel yerinde konuşlandırılan üniversite Giresun’un kalkınmasına büyük katkı sağlamıştır. Giresun öğrencilerimize minnettardır.Üniversitelerin illerde açılması illere kalkınma ivmesi kazandırmıştır.. Havaalanının açılmasıyla üniversitemiz ve ilimizin şaha kalktığını hep birlikte göreceğiz. Giresun ilim şehri, akademik şehir olacak. Gİresun artık ilimle ve bilimle anılacaktır. Bunu da Üniversitemiz sağlamış ve sağlamaya devam edecektir."

DSC_1806

 Konuşmaların ardından Vali Şahin ve Rektör Attar üniversite birincisi olan İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Ezel Yavaşlar’a birincilik ödülünü verdiler. Ödül töreninin ardından üniversite birincisi olan Ezel Yavaşlar’ın Üniversite kütüğüne plaket çaktı. Yavaşlar'a Vali Şahin ve Attar, plaketle hediyeler verdikten sonra İzmir'den gelen ailesiyle fotoğraf çektirdiler. DSC_1812

Bu yıl tıpkı daha önceki yıllarda olduğu gibi kız öğrenciler yine ilk üçü paylaştılar.Başarılı öğrenciler; Ezel Yavaşlar,.Büşra Özler ve Gülbeyaz Taşçı’ya plaket ve ödülleri verildi. 

DSC_1822

Ardından da kep atma töreni gerçekleşti. Törene; Vali Dursun Ali Şahin, Jandarma Garnizon Komutan Vekili Yarbay Mustafa Gezer, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Kurt, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, İl Emniyet Müdürü Hikmet Bulak, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Beytullah Şahin,  bazı daire amirleri, STK temsilcileri, üniversitenin akademik ve idari personeli, öğrenciler ve yakınları katıldı.

Tören nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bakanlar kurulunun bütün üyeleri ve Ak Parti Giresun Milletvekili Mehmet Geldi, CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Rektör Attar'a telgraf göndererek kutladı. eg

Mezuniyet töreni sanatçı Gökçe’nin verdiği konserin ardından sona erdi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir