GiresunManşet Üstü

GİRESUN NEDEN KARANLIKTA?..

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yanıtlaması için TBMM Başkanlığına 2 önerge veren Karaahmetoğlu, Giresun İli ve İlçeleri ile bağlı belde köylerinde sıkça yaşanan elektrik kesintilerinin nedenini sordu.Kesintilerin enerji ana iletim hatlarının, trafoların yetersizliği, bakımsızlığından kaynaklandığına dikkat çeken CHP Milletvekili Karaahmetoğlu, "Mesken ve konutlar dışında ticari faaliyet yürüten fabrika ve işletmeler de iş kaybı ve maddi kayba uğramaktadırlar.
Kesintisiz bir enerji için ömrünü tamamlamış iletim hattı ve şebeke yenileme çalışmaları büyük önem taşımaktadır.  Giresunda bazı hatların 1970'lere kadar eski olduğu ifade edilmektedir." dedi. 
Selahattin Karaahmetoğlu Taner Yıldız'a şu soruları yöneltti: Giresun İl ve İlçelerinde elektrik iletim hatları ve trafoların yenilenmesi konusunda hangi çalışmalar yürütülmektedir? Giresun İli ve İlçelerinde enerji nakil hatları ve ek tesislerinin, yenilenmesi  ve kapasitelerinin artırılması hususunda, yüksek ve alçak gerilim şebeke yenileme ve iyileştirme çalışmaları konusunda projelendirilmiş, proje aşamasında, ihale aşamasında ya da hayata geçirilen projeler  hangileridir? Enerji nakil hattı ve ek tesisi ve benzer ihaleler hangi yıllarda ve ne kadar bedellerle yapılmıştır?Giresun İl ve İlçelerinde eski elektrik hatlarını ihtiyaca cevap verebilecek ölçüde yenilenmesi ve düzenlenmesi için toplam ne kadar ödenek gerekmektedir? Projesi hazırlanmış ihalesi yapılmış ve 2014 yatırım programına alınmış olanları hangileridir?
İLETİM HATLARININ  BAZILARI 1970'LERDEN KALMA
 Oldukça eski elektrik hatlarının nüfusun artışı ve tüketimin artmasına paralel ihtiyaca cevap veremez hale geldiğini ifade eden Karaahmetoğlu bir diğer soru önergesinde Tirebolu Yalıköy örneğini hatırlatarak 1973 yılından kalma iletim hattının yenilenmesi için bir çalışma var mı diye sordu. Karaahmetoğlu soru önergesinde şu ifadeleri kullandı” Giresun'da elektrik iletim hatların 1970'lere kadar eski olduğu bu sebeple nufusun artışına ve elektrik tüketiminin artmasına paralel olarak ihtiyacı karşılayamadığı ve sık sık elektrik kesintisi yaşanmasının en önemli sebebinin bu olduğu ifade edilmektedir. Yenilenen yüksek ve alçak gerilim şebekeleri ile dağıtım merkezleri kesintisiz bir elektrik sağlanmasına katkı sağlayacaktır. Buna ilişkin olarak: Tirebolu İlçesi Yalıköy elektrik iletim hattı 1973 yılından kalma olup bu güne kadar yenilenmemiş ve artık ihtiyacı karşılamamaktadır. Bu hususda bir çalışma yürütülmekte midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir