Giresun

Giresun Lisanslı Fındık Deposu ve Spot Borsası…

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği mali işbirliği ile finanse edilen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde dünyanın ilk lisanslı fındık deposu ve spot borsası olarak "Giresun Fındık Lisanslı Depo ve Spot Borsası Kurulma Projesi" hayata geçiriliyor.

3 Mayıs’ta, Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB Mali Programları Dairesi Başkanı Murat Altun'un ev sahipliğinde,projenin tanıtımı yapılacak.

10 milyon Avro yatırımla gerçekleştirilen projede, Giresun fındığının rekabet gücünün ve üretim kalitesinin artırılması hedefleniyor. Proje ile Giresun'un sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Bölgenin en önemli geçim kaynağı olan fındığın sağlıklı koşullarda saklanmasına olanak sağlayan ve uluslararası rekabette üreticilere ve KOBİ'lere büyük avantaj sağlayacak olan elektromekanik lisanslı depo altyapısında yüksek kalitede hizmet sunuluyor.

2015-12-09--findik-borsasi-insaati-hizla-yukseliyor-

30 dönüm arazi üstünde inşa edilen tesiste 24 çelik silonun yanı sıra, fındığın randıman, rutubet, gizli çürük ve küf ile elek analizlerini yapan Akredite Kalite Kontrol Laboratuvarı, alım-satım işlemlerinin tamamen bilgisayar ortamında yapıldığı, satıcıların seansları izleyebildiği, fiyat hareketlerini ve endekslerini anında takip edebildikleri Fındık Spot Borsası ve eğitim amaçlı 185 kişilik konferans salonu yer alıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir