Giresun

GİRESUN KIZILAY’I BİRİNCİ

Türk Kızılayı Giresun Şube Başkanı Mürvet Şensoy, 2014 yılında kan bağış merkezinin kan bağış hızında yine Doğu Karadeniz Bölgesi’nde birinciliğin elde edildiğini söyledi. 

Türk Kızılayı Giresun Şube Başkanı Mürvet Şensoy, düzenlediği basın toplantısında, 2014 yılında gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı.İhtiyaç sahibi ailelere, öğrencilere, hastalara Kızılay olarak yardım eli uzattıklarını, bakımevlerindeki ve hastanelerdeki hastalarında giyim ihtiyacını karşılayacak kampanyalara imza attıklarını ifade eden Şensoy, yurtdışında ise Türkmenlere Telafer’e nakdi yardım ulaştırdıklarını sözlerine ekledi.

“Bir Yudum Mutluluk İçin Bir Elde Sen Tut “Projesi kapsamında İlgi bakımevini ziyaret ederek ihtiyaç tespiti sonucunda yapılarak 95 hastanın ihtiyaçlarına göre bağış topladıklarını ifade eden Şensoy, “Kıyafetler Sayın Valimizin Eşi Şule Meral Hanım ve  Vali Yardımcısı Eşi Hatice Hanım ile Jandarma Bölge Komutanının Eşi Nuran Doğru ile Diğer protokol eşlerininde katılımıyla bir şenlik yapılarak hediyeler hastalara armağan edilmiş olup Şube Başkanımıza katkılarından dolayı İlgi Bakımevi tarafından Plaket hediye edilmiştir.Proje devamı olarak Dr Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesinde yatan hastaların kıyafet ihtiyacı giderilmiştir” dedi.

Telafer Kampanyası Kapsamında Sağlık-Sen den 2 bin 110 TL bağış toplandığını ifade eden Şensoy, “Kampanya kapsamında bağışlar halen kabul edilmektedir. Kurban Kampanyası kapsamında 27 adet kurban bağışı alınmış olup yılın belirli zamanlarında gerçek ihtiyaç sahiplerine konserve şeklinde ulaştırılarak, böylece kurbanın bereketi yıl boyu sürmesi sağlanmaktadır.

Ülkü Ocakları vakfı tarafından şubemize  Suriye’deki Türkmen ihtiyaç sahiplerine dağıtılması için 61 bin 700 TL’lik  (gıda, ilkyardım kiti,kırtasiye malzemesi ve kıyafet ) Bağış alınarak Türk Kızılayı Öncü Pınar Ekip Başkanlığına gönderilmiştir.

Şubemiz tarafından yıl içinde 6 bin 502,84 Tl Nakdi 62 bin 700 TL ayni bağış toplanmış olup ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır

Ramazan ayında Şubemize Genel Merkez tarafından gönderilen 800 gramlık kavurma kutuları ilimiz merkez ve köylerindeki tespit edilen ihtiyaç sahibi 192 aileye dağıtılmıştır” dedi.

Ramazan ayında bağışçılar vasıtasıyla 95 aileye gıda kolisi dağıtımı, Şube Başkanlığı tarafından kadın kolları üyelerinin desteği ile yapıldığını ifade eden Şensoy şunlası söyledi: “Sevgi bohçalarını yeni doğum yapan fakir ihtiyaç sahibi annelere teslim edilerek ihtiyaçları giderilmesi, Yağlıdere Üçtepe İ.Okuluna kıs mevsiminde 100 çift bot dağıtımı,Çeşitli sebeplerle (evi yanan,geçim sıkıntısı çeken, evini su basan vb ..) mağdur olan ailelere battaniye, temizlik malzemesi, sabun dağıtımı yapılması,.İhtiyaç sahibi ailelere,öğrencilere ve mültecilere zekat ,fitre ve nakdi yardımlar yapılması,Polis haftasında emniyet teşkilatına karanfil dağıtılarak güvenlik güçlerimiz onurlandırılması, MET ailesinin engelli kız çocuklarına yardımsever bir bağışcımız sayesinde bir engelli aracı alınarak ihtiyaçlarının giderilmesi sağlanmıştır .23 Nisan etkinliğinde çocuklara balon dağıtımı yapılmış, kandillerde lokum dağıtımları  yapılması,Giresun Lisesi İzci öğrencilerinin 3 günlük kamp giderleri karşılanması, İstanbul Merter Şube tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere şubemize kıyafet bağışı yapılmış şu ana kadar 85 aileye dağıtılmış olup dağıtımlar halen devam etmektedir. 

Kızılay Haftasında davet eden 8 tane okulda 1328 öğrenciye Kızılay eğitimi verilmiş olup sonrasında hikâye kitapları liselerde ise çiçek ve roman dağıtılarak öğrenciler sevindirilmiştir.

Öğretmenler gününde İl Milli Eğitim Müdürü makamında ziyaret edilmiş olup ,günün anlam ve önemi düzenlenen törende öğretmenlerimize Kızılay olarak çiçek ve Kızılay rozetleri armağan etmiş bulunmaktayız..

Denetimli Serbest Kalmış İnsanlara Afet Zararlarını Azaltma Eğitimi belirli aralıklar ile verilmektedir.Şu ana kadar 100 Kişiye eğitim verilmiştir.

Giresun Kızılay Kan Bağış merkezimiz şu ana kadar duyarlı vatandaşlarımızın sayesinde  10200 kan bağışı alarak bölgede birinci olma özelliğini taşımaktadır..Ayrıca Türk Kızılayı’nın Geçen yıl Ağustos ayında start verdiği Kök Hücre bağışı ilimizde 03.12.2014 tarihi itibarı ile kök hücre bağışı kabul edilmeye başlanmış şu ana kadar 88 adet kök hücre bağışı alınmıştır.

Genel merkezimizce ilimize sığınmacı olarak yerleşen sığınmacılara dağıtılmak üzere gönderilen gıda kolililerinden şu ana kadar 19sığınmacı ailesine dağıtılmış olup dağıtımlar  halen devam etmektedir..

Sizlerin Bağışları ile iyiliğin zirvesine ulaşmak için siz değerli Giresun Halkımızın Bağışlarını bekliyoruz..

Bağış için Ziraat Bankasının 1868-5598 nolu hesabına veya Ziraat Bankasının belirtilen IBAN:TR02 0001 0001 2300 0018 6855 98 ve Sultan Selim Mh. Kazancılar Yokuşu Sk No:28 nolu adresimizden yapabilirsiniz. Ayrıntılı Bilgi için :Türk Kızılayının 168 çağrı merkezinden veya  0454 216 11 68 arayabilirsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir