GiresunManşet Üstü

GİRESUN KENT KONSEYİ’NDEN KİRLİLİK UYARISI

Giresun Kent Konseyi Başkanı N. Uğur Karaibrahimoğlu Giresun’da meydana gelen hava kirliliğine dikkat çekerek, bu durumun giderilmesi için ilgili kurumların gereğini yapması gerektiğini vurguladı.

Özellikle son yıllarda şehir genelinde hava kirliliğinin daha da yoğunlaşarak halk sağlığını tehdit edecek boyutlara doğru ilerlediğini gözlemlediklerini ifade eden Başkan Karaibrahimoğlu, ‘Şehrimizdeki karbonmonoksit seviyesi yüksek kömürün kullanımından oluşan hava kirliliği gözle görünür oranda yükselmiş ve halkımızın yoğun şikayet sebebi olmaya başlamıştır. Ayrıca insan sağlığını da ciddi anlamda tehdit etmektedir. Hiçbir şey insan sağlığından önemli değildir.’’ Dedi.

Giresun Kent Konseyi olarak bu konuda yetkili ve ilgili birimlere yapmış oldukları görüşmeler sonucu doğalgazın öncelikli olarak şehrin tamamında faaliyete geçirilerek kullanımının yaygınlaştırılması ile bu olumsuzlukların giderileceğini belirten Karaibrahimoğlu, bu noktada sitelerle toplantılar organize edilmesi ve doğalgaz kullanımının ekonomik faydalarını içeren bir çalışmayı halka her platformda izah edilmesi gerektiğini söyledi.

Karaibrahimoğlu sözlerini şöyle sürdürdü, ‘’Bu çerçevede İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Giresun Belediyesi ekiplerinin kalorifer ve kömür kullanımı ile ilgili denetimleri sıkılaştırmasını ayrıca da ölçüm istasyonu sayısının artırılarak, ölçümlerin sıklıkla yapılarak gerekli tedbirlerin alınması konusunda hassasiyet gösterilmesini istiyoruz. Ayrıca AKSA’nın doğalgaz çalışmalarının yavaş yürüdüğü ortadadır. Çalışmalar, komşu illerde olduğu gibi mutlaka hızlanmalıdır. Şehir içinden geçen toplama sahil yolunun, belediyeye devredilmesi halinde doğalgaz çalışmalarının hızlanacağı düşüncesi içerisinde bu devir işleminin derhal gerçekleşmesini bekliyoruz. Unutulmasın ki bu şehir hepimizin ve soluduğumuz hava da ortaktır. Bu ortak havayı hep beraber, temiz bir şekilde solumak için herkesin ve her kurumun gereğini yapmasını bekliyoruz.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir