GiresunManşet Üstü

GİRESUN KALESİ’NDE AĞAÇ KATLİAMI VAR MI?

Giresun Valiliği, Giresun Kalesi'nde ağaçların kesilip tarihi dokunun bozulmasına yönelik haberler üzerine İl Kültür Müdürlüğü aracılığı ile yazılı bir açıklama yaptı.  Açıklamada,   Kale’de yapımına başlanan seyir teraslarının,  anıt özellikli ağaçların zarar görmemesine dikkat edilerek yapıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre;  Giresun Kalesinde 2006 yılında yapılan  uygulama  projesinin Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca kabul edilerek ihalesi yapıldı. Ve aktarılan ödenekle projeye göre halen çevre düzenlemesi, surların onarımı ve manzara teraslarının yapımına devam ediliyor.  

Söz konusu manzara terasının kontrolörlük hizmetlerinin İl Kültür Müdürlüğü ve Trabzon Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'nce yapılığı kaydedilen açıklamada, ant ağaçlarla ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Bu bağlamda İlimiz Kalesinde projenin yapım çalışmaları  esnasında kamuoyunda anıt özelliği  taşıyan ağaçların tahrip edildiğine dair şüphelerin uyandığı bilgileri alınmıştır. İlimiz Kalesinde çevre düzenlemesi ve diğer çalışmalar yapılırken anıt ağaçların zarar görmemesine dikkat edilerek, ağaçların durumuna göre projelendirme ve çalışmalar yapılmaktadır" 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir