Aktüel

GİRESUN KADIN PLATFORMU’NDAN CİNAYETLERE TEPKİ

Giresun’un Espiye ilçesinde Nuri Çamur, eşi Dilek Çamur ile baldızı Ayşe Kılıç ve kayınbiraderinin eşi Damla Çubukçu’yu tabancayla vurarak öldürmesi ve aynı silahla intihar girişiminde bulunmasının ardından kadın örgütleri harekete geçti. Giresun Kadın Platformu üyeleri Giresun Atatürk meydanında biraraya gelerek basın açıklaması yaptı. Platform adına açıklama yapan Iraz Şükran Birleş, son sekiz ayda Giresun’ da işlenen dört kadın cinayeti vakasında altı kadının öldürüldüğünü hatırlattı.
Birleş, “Kadınlar her gün toplumsal tanıklığımız huzurunda katlediliyorlar. Her kadın cinayeti ya da şiddet vakasından sonra toplum olarak meseleye birkaç gün duyarlılık gösterip sonrasında unutarak yaşamaya devam ettiğimizi sanıyoruz. Ama her birimiz her şiddet, cinayet ve istismar vakasında örseleniyor toplumsal travma altında bu şiddetten nasipleniyoruz” dedi.
İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin, 6284 sayılı kanunun uygulamayışının katillere cesaret verdiğini ifade eden platform sözcüsü Birleş, şunları söyledi:”Her konuştuğunuzda bizler katlediliyoruz. Bizler şiddetle terbiye edilmeye çalışılan hayatlarımıza, bedenimize, emeğimize, arzularımıza, hayallerimize sahip çıkmak için buradayız. Yaşamak istiyoruz demek için, kadın katillerine, çocuk istismarına, nefret cinayetlerine dur demek için buradayız. Akan kanıyla failinin adını yazdıran şiddetinize tahammülümüz yok. Suskun, yalnız ve çaresiz değiliz.
Biz kadınlar idamın, hadımın çözüm olmadığını yaşam hakkımızın fetvalarla kutsanarak bizden alınmaya çalışıldığının farkındayız ve kimsenin emaneti değiliz namusumuzu korumak kimsenin haddine değildir. Namus da bizimdir can da ve katledilen her kadın isyanımızdır”.
İran’da MAHSA AMİNİ’nin öldürülmesini de değerlendiren Iraz Şükran Birleş “ Dünyanın her yerinde şiddete açık hale gelen kadınların birlikte hareket edebilmesi en büyük gücümüz ve öz savunmamız.”Bizler tüm kadınların bedenlerinin hakkında özgürce söz söyleyeceği ,özgürce hareket edeceği güne kadar susmayacağız.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir