Aktüel

Giresun Kadın Platformu, kadın cinayetlerini kınadı

“PINAR İÇİN ADALETTEN DE, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN DE VAZGEÇMİYORUZ!”

Giresun Kadın Platformu; şiddete karşı bir kez daha alandaydı. Pınar Gültekin’in davasında uygulanan “haksız tahrik indirimine” tepki gösteren Platform, İstanbul Sözleşmesi’nden de vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.Giresun Kadın Platformu, kadın cinayetlerini kınadı Atatürk Meydanı’nda toplanan Giresun Kadın Platformu bileşenleri adına açıklamayı Filiz Sezen okudu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Nadira Kadirova için, Gülistan Doku için, Keremet Nyshanaova için, Pınar Gültekin için ve adını sayamadığımız katledilen bütün kız kardeşlerimiz için buradayız.

TEPKİMİZ; ERKEK YARGIYA

Mücadelemiz, 6 aylık hamile eşini pompalı tüfekle öldüren Ali Rıza Yüzer’e, Pınar Gültekin’i diri diri yakıp bir varile sokan, sonrasında üzerine beton döken, en vahşi hisleriyle bir kadını öldüren Cemal Metin Avcı’ya ve şu an adını sayamayacağımız nice kadın katiline, “haksız tahrik indirimi” vererek cezasını düşüren, adeta ülkemizde “erkeklik indirimine” dönüşerek, erkeği ödüllendiren, kadın katilini koruyan, cesaretlendiren “erkek yargıya” dır.

Mücadelemiz, 20 Mart 2021 tarihinde bir gece baskınıyla şiddete uğrayan ve uğrama tehlikesi olan kadını koruyan İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararı alan tek adam rejimine ve ayakta kalmak için kadına, LGBTİ+’lara saldıran faşist eril düzenedir.

“KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR”

Bütün bu cinayetler, yargının verdiği kararlar, siyasi iradenin tavrı bir kez daha bizlere göstermektedir ki, “kadın cinayetleri politiktir”, bu cinayetleri önlemenin yolu da toplumun bilincine sirayet eden eşit yurttaşlık hakkını görmeyen, kadını baskılayan, itaat etmediğinde öldürebilen, toplumun bu yapısını iyi bilip, bu yapıyı kendi muhafazakar, faşist politikalarına alet eden zihniyete ve uygulamalarına karşı örgütlü mücadele vermek, yılmadan, vazgeçmeden, gücümüze güç katmaktır.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Bu güç dün Danıştay’daydı. Danıştay, yurdun dört bir yanından gelen kadın hakları savunucuları ile doldu taştı. Örgütlü kadın gücü Danıştay’da bir kez daha haykırdı “İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmeyeceğiz” diye, umuyoruz ki, üst yargı yürütmenin vermiş olduğu haksız, hukuksuz bu idari kararı bozar.

Bir gece yarısı bu idari kararı veren siyasi erk unutmasın ki, biz feministler, hakkımız olanı hep mücadeleyle elde ettik, mücadeleyle de korumaya, genişletmeye kararlıyız. Haklarımızdan, yaşamlarımızdan, özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir