AktüelUlusal

GİRESUN KADIN MECLİSİ PROJE ÜRETİYOR

Giresun Belediyesi Kent Konseyi bünyesinde faaliyetlerine başlayan ve ilk toplantısında yedi adet “Çalışma Grubu”nu oluşturan “Kadın Meclisi “ ikinci toplantısını da yaparak proje hazırlığı için kolları sıvadı.

Her görüş ve her kesimden yer alan 18 kadından oluşan Kadın Meclisi’nin başkanı Emine Altun Şenel “Bütün enerjimizi proje üretimine vereceğiz ve kentimizin ihtiyaçlarını gidermeye çalışacağız” dedi.

foto-1

HER GÖRÜŞTEN, HER KESİMDEN 18 KADIN

Başkanlığını Emine Altun Şenel’in, sekreterliğini Hale Çerkezoğlu Altundaş’ın yaptığı Kadın Meclisi’nde;  Arzu Şenel Kavraz, Ayşe Öndin, Burcu Orak Öğütcü, Canan Piri, Elif Oktay Esen, Evrim Özkan, Gülay Aygün, Havva Aydın, Hikmet Sezer, Hülya Yonkuç, Neval Çilesiz, Nevin Hocaoğlu, Saliha Yayla, Sündüz Tüfekçi, Ünzile Yüksel, Yasemin Özdemir, Yıldız Özkaya görev aldı.

7 ÇALIŞMA GRUBU PROJEYE BAŞLADI

Meclis’te kurulan yedi Çalışma Grubu ise; Kreş Haktır Çalışma Grubu, Kadın Emeğini Değerlendirme Çalışma Grubu, Kültür-Sanat Çalışma Grubu, Kadın Sorunları Araştırma Grubu, Kadın Hakları Eğitimi Çalışma Grubu, Çevre Çalışma Grubu, Kadın ve Aile Çalışma Merkezi Çalışma Grubu’ndan oluştu.

AV. YÜKSEL KADINA ŞİDDETE VE ÇOCUK GELİNLERE DEĞİNDİ

Toplantıda sırayla söz alan kadınlar görüş ve önerilerini sundular ve herkes çalışmak istediği grupta yerini aldı. Av. Ünzile Yüksel toplantıda yaptığı konuşmada “kadına şiddet ve çocuk gelinlere” değindi. Mesleği gereği bu durumlara çok tanık olduğunu, bu konuda kent içi seminerlerden öte kırsala da duyarlı olmak gerektiğinin altını çizdi. Köylerde cami, okul gibi uygun mekânlarda toplanılarak aydınlatıcı konuşmalar yapılmasını önerdi.

ŞENEL: BU MECLİS GÜZEL HİZMETLERE İMZA ATACAK

Kadın Meclisi Başkanı Emine Altun şenel de yaptığı konuşmada,  meclis’te görev alan bütün kadınlara güvendiğini, ortak akılla hareket edilerek ihtiyaca yönelik projelerin yapılacağını, bunların kabul görerek hayata geçeceğine inandığını vurguladı. Proje hazırlamada hereksin bilgi, deneyim ve tecrübe sahibi olduğunu belirten Şenel, “laf değil, iş üreteceğiz. Üstlendiğimiz görev ve sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceğiz. Bu Meclis güzel hizmetlere imza atacak” dedi.

KENT KONSEYİ, MECLİSLERİYLE BİRARAYA GELDİ

Giresun Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Uğur Karaibrahim Kadın Ve gençlik Meclisi ile biraraya geldi. Tanışma faslının ardından konuşan Karaibrahim, konseyin amacının kentteki eksiklere yönelik proje üretip, Belediye Meclisi’ne sunmak olduğunu söyledi. “Giresun’da STK’lar gerektiği kadar hareketli değil, işte biz bu açığı kapatacağız” ifadelerini kullandı.

Tanışma toplantısında bir konuşma da Belediye Başkanvekili Hayati Tökez, Kent Konseyi’nin amacının şehrin dinamiklerini harekete geçirerek, şehre yönelik hizmete dönüştürmek olduğunu söyledi ve “Hemşehrilik anlayışını geliştirerek, şehri birlikte yönetmek” dedi.

GESOB Başkanı Ali Kara da yaptığı konuşmada, Giresun’un sorunlarını dile getirerek, çözüm önerilerini sıraladı. Ali Kara ve Uğur Karaibrahim kendi haklarında Kent Konseyine yönelik basında çıkan haber ve demeçlerle ilgilerinin olmadığını, bu yazıların kendilerinin bilgisi dışında yazıldığını savundular.

Toplantıda kadın Meclisi Başkanı Emine Altun Şenel ve gençlik Meclisi Başkanı Koray Konal da kısa birer konuşma yaparak, Giresun’a yararlı olmak için ellerinden geleni yapacaklarının altını çizdiler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir