Giresun

GİRESUN İL GENEL MECLİSİ’NİN PARASI YOK AMA BÜTÇESİ VAR

CHP Grup Başkan Vekili ve İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Yılmaz, meclisin olmayan parayla 2020 yılının bütçesinin yapıldığını iddia etti. Ylmaz” olmayan paraların bütçesi olur mu“ diye sordu. Yılmaz bütçeyi değerlendirirken yaptığı konuşmada, “bütçemiz gerçekçi değil, ek bütçe bile yapsak ki her yıl Aralık ayında yapıyoruz da. İdarenin ödenek üstü harcama yapması kaçınılmazdır. Yeniden borçlanma deseniz, zaten geçen yıl ve bu yıl yapılan 50 milyon TL. borçlanma ile İl Özel İdaremiz gırtlağına kadar borç batağında yüzüyor. Bunu da  yapamayacağız. Sonuç olarak her yıl olduğu gibi adı tahmini olan bütçemiz,2020 yılında da tahmin edilemeyen bütçe olarak sonuçlanacaktır.” dedi.
Yılmaz şöyle konuştu: “Biz bugün 2019 bütçesinin asli gider kalemlerini ödeyemezken, 2020 bütçesinin giderlerinin gerçek karşılığını nerden bulacağız? Sakın genel bütçe vergi gelirlerinden ayrılan pay demeyin. Onu çoktan ipotek verdiniz, harcadınız.
Geçen dönem 40 milyon borçlanmaya, bu yılda 10 milyon teminat mektubu borçlanmasına, işte tam da bugünkü darboğazı görerek karşı çıkmıştık ve meclisi uyarmıştık.
Yıldan yıla borç devrederek İl Özel İdaremizi ayakta tutamazsınız. Giresun iline böyle bir bütçe büyüklüğü yakışmıyor.71.5 Milyonluk bir bütçeyi , 453.912 nüfusu,16 ilçesi ve 543 köyü olan Giresun’umuz asla hak etmiyor. 113.000 nüfuslu Giresun Belediyesinin bütçesi 250 Milyon, sadece Giresun Üniversitesinin 2020 yılı bütçesi 190 Milyon 713 Bin TL.dir.17 yıldır Giresun’u uçuracağını iddia eden iktidar, bu bütçeyle bırakın uçurmayı  ancak   göçürür. Öyle de oluyor. Giresun göçüyor. Giresun çöküyor değerli arkadaşlar.  Çok zor günler bekliyor ülkemizi ve Giresun’umuzu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir