AktüelGiresun

GİRESUN GÜNLERİ YÜRÜYÜŞÜ

1 Mayıs Perşembe günü Eyüp Feshane'de düzenlenecek olan "8. Giresun Günleri" öncesi İstiklal Caddesi'nde düzenlenen Giresun Tanıtım ve Kültür Yürüyüşüne  Giresun'a bağlı 15 ilçe ve sivil toplum kuruluşu da destek verdi .

Mehter Takımı eşliğindeki yürüyüşte Giresuun'a ait yöresel yemeklerden pancar çorbası, Görele dondurması ve pidesi katılımcılara ikram edildi. Folklor gösterilerinin de yer aldığı yürüyüşe Kurtuluş Savaşı’nda mücadele veren 42. ve 47. Gönüllü Alayları’nı temsilen katılan kamalı ve aba zıpkalı askerler, İstiklal Caddesi boyunca halkı selamladı.

Yürüyüşün ardından 10 çiftin kına gecesi kutlamaları ve nikah törenleri gerçekleşti. Çiftlerin nikahları Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın tarafından kıyıldı.

2014-441-4

Feshane’de 8. kez Giresun Günleri’nde, Giresun’u İstanbul’a taşıyacaklarını belirten Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan, “İstanbul’daki Giresunlular olarak, İstanbul’un demografik yapısında ilk üçü temsil ediyoruz. Ancak son yıllarda yatığımız ataklarla İstanbul’un örgütlülük anlamında birinci kitlesiyiz. Biz Nazım Hikmet’in dediği gibi okkalı bir yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Kırmadan, dökmeden, fındık dağıtarak yürüyoruz” dedi.

Belediye başkanları adına konuşma yapan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Giresun’un, son birkaç yıldır hemşehri günlerine sınıf atlattığını belirterek “Bugün burada Giresun’un kendine has kültürünü, sevecenliğini ve heyecanını tüm İstanbul gördü. Kırmadan, dökmeden yürümenin nasıl olduğunu herkese gösterdik” şeklinde konuştu.

Milletvekilleri adına konuşma yapan Ak Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kaçır ise “İstanbul’da bulunan bütün Giresunlular olarak hep beraber Feshane’ye teşrif edeceğiz ve Giresun Günleri’ni birlikte yaşayacağız. 8 Giresun Günleri ile Giresun’u yeniden bütün İstanbullulara, ülkemize ve dünyaya tanıtmış olacağız” şeklinde konuştu.

Giresun Federasyonu organizasyonunda düzenlenen 8. Giresun Günleri,  1- 4 Mayıs tarihleri arasında Feshane Uluslararası Fuar Kongre Merkezi'nde İstanbullularla buluşacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir